دادستان لیبی حکم جلب حفتر را صادر کرد/عقب‌نشینی شبه‌نظامیان از جنوب غرب طرابلس

ليبي

دادستان لیبی، امروز حکم جلب خلیفه حفتر و چند تن از معاونان وی را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، منابع اعلام کردند که در حکم جلبی که دادستانی کل لیبی صادر کرده نام محمد الحجازی، سخنگوی عملیات کرامت به رهبری خلیفه حفتر و همچنین صقر الجروشی، فرمانده نیروی هوایی ارتش لیبی نیز وجود دارد.

دادستانی کل لیبی عقیلة صالح، رئیس پارلمان منحل شده لیبی و عبدالله الثنی، نخست وزیر پیشین کشور را نیز احضار کرده است.

از سوی دیگر، برناردینو لیون، فرستاده سازمان ملل به لیبی اعلام کرد: اتخاذ چنین تصمیماتی از سوی دادستانی نه تنها اوضاع را بهتر نمی‌کند بلکه وضعیت کشور را نسبت به قبل پیچیده‌تر می‌کند.

لیون تاکید کرد: همه ما و همچنین تمام نهادهای لیبی باید به منظور یکپارچگی مردم کشور وارد عمل شویم چرا که تنها راه خروج از بحران برگزاری مذاکرات در کشور است.

برناردینو لیون افزود: حکم دادگاه عالی قانون اساسی همواره مورد بحث و بررسی است و اتخاذ چنین تصمیمی صورت مشخصی از برنامه‌های اصلی در خصوص اوضاع لیبی ارائه نمی‌دهد و هیچ کشور و هیچ یک از اعضای سازمان ملل تصویری واضح از اجرای چنین حکمی ندارند.

وی تاکید کرد: در شرایط کنونی، لیبی به کشوری چند تکه تبدیل شده و حکم دادگاه عالی قانون اساسی، اوضاع را بدتر می‌کند.

از سوی دیگر، سخنگوی گردان حمایت از امنیت فرودگاه معیتیقة لیبی اعلام کرد که هواپیماهای جنگی قسمت جنوبی فرودگاه را هدف خود قرار دادند.

در همین راستا نیروهای حاضر در فرودگاه به دنبال حملات اخیر، پروازهای داخلی را کنسل و به دیگر فرودگاه یعنی مصراته انتقال دادند.

از سوی دیگر، منابع پزشکی شهر بنغازی اعلام کردند در جریان درگیری‌های رخ داده در دو منطقه "جروثة" و اللویفیة" واقع در غرب بنغازی پنج تن از نیروهای خلیفه حفتر کشته و 40 تن دیگر زخمی شدند.

همچنین در جریان این درگیری‌ها دو تن از نیروهای شورای انقلابیون بنغازی کشته و پنج تن دیگر زخمی شدند.

فرستاده سازمان ملل به لیبی در خصوص حملات اخیر هواپیماهای خلیفه حفتر به دو شهر طرابلس و بنغازی گفت: سازمان ملل از وقوع چنین حملاتی به شدت نگران است و ادامه این روند به ضرر مذاکرات سیاسی کشور خواهد بود.

لیون تاکید کرد، جامعه بین‌الملل برای حمایت از مذاکرات و روند سیاسی نقش اصلی را ایفا می‌کند و همواره با حمایت افراد مسلح مخالف است.

از سوی دیگر، عبدالله الثنی، نخست وزیر سابق لیبی اعلام کرد که نیروهای دولتی در چارچوب حملات پیش دستانه به شبه نظامیان به فرودگاه معیتیقة حمله کردند.

عبدالله الثنی اعلام کرد که هرگونه مذاکرات داخلی به ویژه با دولتی که در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته نشده را نمی‌پذیرد.

الثنی در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای هوایی وابسته به دولت وی مسئول حمله به فرودگاه طرابلس هستند.

نخست وزیر سابق لیبی گفت، حمله نیروهای هوایی دولتش به فرودگاه معیتیقة در واقع با هدف حمله به مواضع شبه نظامیان فجر لیبی در کشور است.

شبه نظامیان فجر لیبی با به دست گرفتن طرابلس، دولتی را برای خود تعیین کردند و عبدالله الثنی و پارلمان منتخب را مجبور کردند تا مقری را برای آن‌ها در شهر طبرق اختصاص دهد.

از سوی دیگر، دولت غیرقانونی طرابلس که ریاست آن را عمر الحاسی برعهده دارد تهدید کرد که به مسئولان سازمان ملل اجازه ورود به مناطق تحت کنترل خود را نمی‌دهد.

دولت عمر الحاسی تاکید کرد که آماده برگزاری مذاکرات است اما به علت شرایط موجود مجبور است که وارد جنگ شود.

از اوت گذشته دو دولت در لیبی حاکم شده که نیروهای فجر لیبی با به دست گرفتن کنترل طرابلس دولت منتخب را که به ریاست عبدالله الثنی است مجبور کردند تا مقر خود را به شرق کشور انتقال دهد.

از سوی دیگر منابع اعلام کردند گروه‌های مسلح وابسته به نیروهای فجر لیبی از مناطق جنوب غربی طرابلس، عقب نشینی کردند.

گروه‌های مسلح وابسته به فجر لیبی پس از اینکه مقرهای خود را ترک کردند به سمت شهر الزاویه واقع در شمال غرب لیبی رفتند.

انتهای پیام

کد N599521