سایه اختلافات هند و پاکستان بر سر نشست منطقه جنوب آسیا

رهبران منطقه جنوب آسیا از افغانستان تا مالدیو امروز (چهارشنبه) در کاتماندو گردهم آمدند اما این نشست با جر و بحث همیشگی پاکستان و هند تحت الشعاع قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، نارندرا مودی، نخست وزیر هند قرار است در نپال با مقام‌های هر کشور این منطقه به غیر از پاکستان دیدارهای دوجانبه داشته باشد.

هیچ یک از رهبران پاکستان و هند تمایلی ندارند مذاکراتی برای کاهش تنش‌ها میان این دو کشور مسلح به سلاح هسته‌ای برگزار شود.

این دو کشور که پس از خروج از استعمار انگلیسی‌ها در سال 1947 مستقل شدند، از آن زمان تاکنون بر سر هیچ مساله‌ای توافق ندارند و همین روند وضع ناگواهری را به وجود آورده که عمدتا مجمع همکاری منطقه‌ای کشورهای جنوب آسیا را ناکارآمد کرده است.

بابورام بهاراتی، نخست وزیر سابق نپال در مقاله‌ای برای روزنامه ریپابلیکا نوشت: در اغلب موارد اختلافات هند و پاکستان فعالیت‌های این سازمان را تحت الشعاع قرار می‌دهد، حال زمان آن فرا رسیده که هند رهبری را برعهده بگیرد.

به رغم امضای معاهده تجارت آزاد از سال 2006 کشورهای جنوب آسیا تنها 5 درصد از مجموع تجارتشان را در میان خود انجام می‌دهند و لینک‌های ارتباطی اندکی میان آن‌ها وجود دارد.

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان در سخنرانی خود گفت: دیدگاه من برای منطقه ما این است که "جنوب آسیای عاری از مناقشه" داشته باشیم و در آن به جای جنگ با یکدیگر، به صورت مشترک با فقر بجنگیم.

اما امیدها برای دیدار مودی و شریف با هدف از سرگیری روند صلح نقش برآب شد چرا که شریف در جمع خبرنگاران همراهش در هواپیما گفت که توپ هم اکنون در زمین هند است، هند می‌گوید که لازم است پاکستان پیش از دیدار رهبران در نشست، به "مذاکرات معنادار" پایبند باشند.

انتهای پیام

کد N599471