پلیس ترکیه می‌تواند در تظاهرات از سلاح گرم استفاده کند

تركيه

دولت ترکیه می‌خواهد استفاده پلیس این کشور از سلاح گرم علیه شرکت‌کنندگان در تظاهرات را تسهیل کند. همچنین قرار است قوانین جزایی این کشور تشدید شود. منتقدان دولت می‌گویند که بدین ترتیب حق تظاهرات در ترکیه محدود می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) دولت ترکیه می‌خواهد استفاده اسلحه گرم را برای پلیس این کشور به هنگام رودررویی با تظاهرات خشونت‌آمیز تسهیل کند. دولت رجب طیب اردوغان همچنین درصدد تشدید قوانین جزایی ترکیه است.

رسانه‌های ترکیه با استناد به یک طرح قانونی دولت در پارلمان گزارش دادند که قرار است به ماموران پلیس از جمله اجازه داده شود که "برای دفاع در برابر کوکتل مولوتف و مواد آتش‌زا در تظاهرات دست به اسلحه ببرند."

همچنین شرکت در تظاهراتی که در آن اشیاء ممنوعی چون سنگ‌انداز استفاده شود می‌تواند مجازات تا چهار سال حبس را به دنبال داشته باشد.

حمل پلاکارد و پوستری که مقامات دولتی آن را علامت سازمانی ممنوع ارزیابی کنند، می‌تواند مجازات تا سه سال حبس را در پی داشته باشد.

به گزارش دویچه‌وله، آن گروه از شرکت‌کنندگان در تظاهرات که چهره خود را می‌پوشانند و در حرکتی اعتراضی در حمایت از سازمانی که دولت ترکیه آن را ممنوع کرده شرکت می‌جویند ممکن است به مجازات تا پنج سال حبس محکوم شوند.

پلیس می‌تواند در آینده برای آنکه مجرمان احتمالی را شناسایی کند در ماشین‌های آب‌پاش‌خود مواد رنگی بریزد.

"اشپیگل آنلاین" این اقدامات را واکنش دولت ترکیه به تظاهرات گروه‌های کرد در ماه‌ اکتبر دانسته است. در ماه اکتبر تظاهراتی خشونت‌آمیز در انتقاد به موضع دولت ترکیه نسبت به گروه تروریستی داعش و کشمکش سوریه برگزار شد. طی این تظاهرات بیش از ۴۰ نفر کشته شدند.

منتقدان دولت ترکیه می‌گویند که با اختیاراتی که با تصویب قانون جدید به پلیس داده می‌شود حق تظاهرات در این کشور محدود می‌گردد.

سال گذشته نیز اتحادیه اروپا از رفتار خشونت‌آمیز پلیس ترکیه با تظاهرکنندگان در "پارک گزی" انتقاد کرده بود.

انتهای پیام

کد N599264