رهبران سیاسی میانمار برای اصلاح قانون اساسی دیدار می‌کنند

ميانمار

پارلمان میانمار برای اصلاح قانون اساسی تحت حاکمیت نظامیان که مانع از ریاست جمهوری آنگ سان سوچی می‌شود، توافق کرد و قرار است میان رهبران سیاسی ارشد مذاکراتی برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، حزب لیگ ملی برای دموکراسی متعلق به آنگ سان سوچی، رهبر دموکراسی خواه میانمار حدود پنج میلیون امضا جمع آوری کرده است و در تلاش است تا قدرت اعضای نظامی غیرمنتخب پارلمان کشورش را کاهش دهد.

اعضای غیر منتخب پارلمان میانمار میراث 49 سال دیکتاتوری نظامی هستند.

اما پیشنهاد پارلمان برای برگزاری مذاکرات از سوی حزب سوچی مطرح نشد بلکه حزب حاکم اتحادیه همبستگی و توسعه (USDP) که عمدتا متشکل ازافسران سابق ارتش است، آن را مطرح کرد. طبق پیشنهاد مذکور قرار است مذاکرات شش جانبه‌ای برای اصلاح قانون اساسی انجام شود و این به تایید اکثر نمایندگان پارلمان رسید.

این مذاکرات با حضور سوچی، تین سین، رئیس جمهوری میانمار، شوی مان رئیس مجلس سفلای میانمار، خین آنگ مینت، رئیس مجلس اعلای میانمار، ژنرال مین آنگ هلائینگ، رئیس ارتش و یک نماینده گروه‌های اقلیت برگزار خواهد شد. با این حال تاریخی برای این نشست اعلام نشده است.

پیشتر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از دولت میانمار خواسته بود تا قانون اساسی را بازبینی کنند. وی در جریان کنفرانسی خبری مشترک با سوچی در یانگون در تاریخ 14 نوامبر گفت: اینکه قانون وی را از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری منع می‌کند، برای من هیچ معنایی ندارد، طبق قانون اساسی میانمار فردی که فرزند و یا همسرش تابعیت خارجی داشته باشند، نمی‌تواند نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود.

فرزندان سوچی و همسر مرحوم وی هر دو تابعیت انگلیس را داشتند.

انتهای پیام

کد N599263