آمریکا نیروهای بیشتری را در افغانستان حفظ خواهد کرد

به گفته منابع آگاه، آمریکا قصد دارد تعداد نیروهایی را که قرار است پس از سال 2015 در افغانستان حفظ کند افزایش دهد. این اقدام به منظور پر کردن خلأهای ماموریت ناتو که به عهده سایر کشورها بوده، انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، به گفته یکی از این منابع آگاه تعداد نهایی این نیروها مشخص شده و دست کم صدها تن از رقم اولیه آن‌ها بیشتر است. این منبع درباره علت این افزایش گفت: اگر این امر اجرا نشود این ماموریت پایه‌های خود را از دست می‌دهد.

طبق تعهد آمریکا تا زمان تکمیل تعهدات سایر کشورها تا اواخر سال جاری یا عدم نیاز به نیرو در افغانستان، واشنگتن احتمالا تا 1000 سرباز اضافی در افغانستان نگه خواهد داشت.

به گفته یکی دیگر از منابع که خواستند نامش فاش نشود، این نیروهای اضافی آمریکایی درکنار 12000 تن از نیروهای ناتو در افغانستان به آموزش، مشاوره و همکاری با نیروهای افغان خواهند پرداخت. این همکاری تحت ماموریتی به نام "حمایت پایدار" انجام می‌شود.

نیروهای ائتلاف در افغانستان تاکنون درباره این اقدام اظهارنظری نکردند اما تصریح کرده‌اند که از هر گونه تعهد و همکاری درکنار ماموریت جدید تحت رهبری ناتو استقبال خواهند کرد.

نیروهای آمریکایی که زمانی تعداد آن‌ها به بیش از 130 هزار تن می‌رسید قرار است تا پایان سال جاری میلادی زمانی که ماموریتشان به صورت رسمی پس از 13 سال پایان می‌یابد افغانستان را ترک کنند.

در ماه مه، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که تعداد نیروهای آمریکایی به 9800 تن کاهش می‌یابد. با این حال یکی دیگر از منابع آگاه مطلع شد که تصمیمات کنونی نشان می‌دهد دست کم چند صد تن دیگر به این تعداد اضافه خواهند شد.

از این 9800 نیرو، 8000 نفر نیروهای ناتو و باقی نیروهای مبارزه با تروریسم هستند.

تصمیم افزایش نیروهای حاضر در افغانستان مدت اندکی پس از تصویب برنامه‌هایی صورت گرفت که به ارتش آمریکا نقش بیشتری برای مبارزه با جنبش افراطی طالبان در کنار نیروهای افغانستان به ویژه پس از پایان ماموریت کنونی می‌دهد.

انتهای پیام

کد N599074