حسینی‌بوشهری:

مدیران، نخ تسبیح جریان مدیریت در حوزه هستند

حوزه علميه,حسيني بوشهري

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، بر لزوم انتقال تجارب مدیران حوزه به مدیران مدارس در سراسر کشور تاکید کرد و گفت: باید دوره‎های دانش‎افزایی میان طلاب و مدیران افزایش یابد.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، بر لزوم انتقال تجارب مدیران حوزه به مدیران مدارس در سراسر کشور تاکید کرد و گفت: باید دوره‎های دانش‎افزایی میان طلاب و مدیران افزایش یابد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، آیت‎الله سیدهاشم حسینی بوشهری در مراسم افتتاحیه دوره تخصصی دانش‌افزایی مدیران حوزوی سراسر کشور، افزود: طلاب با فراگیری این دوره‌ها در عرصه‎های مختلف با افزایش دانش مدیریت به خصوص مدیریت حوزوی تخصص‎های لازم را فرا می‌گیرند.

وی با بیان این‌که «هر تنبیه و تشویقی نیز باید پدرانه باشد تا طلاب احساس راحتی با مدیران خود داشته باشند و از آنها گریزان نشوند» گفت: مدیران حوزوی باید وقت‎هایی را برای ارایه الگوهای تهذیبی، علمی، فرهنگی و اخلاقی اختصاص دهند.

مدیر حوزه‎های علمیه کشور، خاطرنشان کرد: نظارت یکی از مهمترین مسایلی است که باید مدیران، سرلوحه خود قرار دهند و مدیری که بر روند اجرایی و آموزشی محیط خود نظارت داشته باشد می‎تواند به بهترین شکل این محیط را اداره کند.

حسینی‌بوشهری نظم را از رموز اصلی موفقیت در کار مدیریت دانست و گفت: این نظم نیز باید عملی باشد و مدیران با رفتار خود نظم تدوینی را عملیاتی کنند و نظارت بر کیفیت آموزشی از طریق اداره منظم کلاس‎ها و نظارت غیرمنظم می‎تواند نقش مهمی در موفقیت طلاب داشته باشد.

حسینی بوشهری با بیان این‌که «فضای امروز قابل مقایسه با گذشته نیست» اظهارکرد: به همین دلیل ممکن است رفتارهای طلاب نیز تحت تاثیر پیرامون قرار گیرد به همین خاطر باید نظارت‎ها و آموزش‎های اخلاقی بیشتری را برای آنها در نظر بگیریم و طلاب جوان را پدرانه تربیت کنیم.

مدیر حوزه‎های علمیه کشور با بیان این‌که «خروجی مدارس علمیه باید طلاب متخلق عالم و عامل باشد» گفت: یکی از مهمترین نیازمندی‎‌های عمومی طلاب تکمیل آموزش‎های قرآنی در سنین پایه است.

حسینی‌بوشهری ادامه داد: مدیران باید به گونه‎ای مدیریت کنند که طلاب در هر سطحی از توانمندی بالایی در قرآن و مباحث مرتبط با قرآن و احکام برخوردار باشند، طلاب باید از همان ابتدا در عرصه لحن و تجوید و تصحیح الصلوه و قرائت تکمیل شوند و بعد دروس دیگر را در کنار آن فرابگیرند زیرا جامعه از ما انتظار دارد که خروجی ما در ابتدا هم احکام را بلد باشد و هم بتواند نماز جماعت به پا دارد.

وی گفت: پاسخگویی به شبهات فراوان جوانان این عصر باید توسط طلاب جوان انجام شود که این طلاب نیز باید در مدارس خود آموزش ببیند و ابتدا باید شبهات آنها را حل کرد تا بتوانند با دلی استوارتر از مبانی دینی و اعتقادی خود دفاع کنند.

وی با اشاره به اهمیت مدیریت در حوزه گفت: امام علی(ع) می‎فرمایند اگر کسی برای جلب رضای خدا یک مسئله را ترک کند، خداوند بهتر از چیزی که ترک کرده است را نصیب او خواهد کرد و این هدیه به مدیران و اساتیدی است که قم را برای آموزش و اداره مدارس علمیه در شهرهای دور و نزدیک ترک کردند.

وی افزود: مدیران، نخ تسبیح جریان مدیریت در حوزه هستند و تمام کارهای آنها هم برای طلاب الگوست و هم اینکه جریان کاری در حوزه و مدارس را نوع مدیریت آنها تعیین می‎کند.

انتهای پیام

کد N599071