واکنش ستاد حقوق بشر به حوادث فرگوسن آمریکا و تبرئه قاتل نوجوان سیاهپوست

پلیس آمریکا,ستاد حقوق بشر,ایالات متحده آمریکا,حقوق بشر

به دنبال تبرئه مامور سفیدپوست پلیس آمریکا که چندی قبل با شلیک گلوله های متعدد مایکل براون، نوجوان سیاهپوست را به قتل رساند، ستاد حقوق بشر ضمن ابراز تاسف شدید از این اقدام، بیانیه ای را صادر کرد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر متن این بیانیه به شرح ذیل است:

تبرئه مامور سفیدپوست پلیس آمریکا که سه ماه قبل یک نوجوان سیاهپوست را با شلیک شش گلوله به قتل رساند، حاکی از نقض سیستماتیک حقوق سیاهان و ناعادلانه بودن فرایند دادرسی در سیستم قضایی آمریکا بوده و نشان می دهد که دسترسی به این سیستم برای سیاهان و طرح اتهام و رسیدگی منصفانه به شکایات علیه ماموران پلیس بسیار دشوار، بلکه غیر ممکن است.
این اولین و آخرین مورد از تبعیض های کشنده علیه سیاهپوستان نیست. فقط از ژولای 2014 تاکنون 4 سیاهپوست به ضرب گلوله پلیس کشته شدند. ورود بی عدالتی و تبعیض نژادی در سیستم قضایی آمریکا که باید ملجاء شهروندان در احقاق حقوق و رسیدگی به تظلماتشان باشد، اسفناک و فاجعه انگیز است.
برخوردهای خشن و حمله به معترضان در دفاع از هموطنان و حقوق خویش و بازداشت گسترده آنان و استفاده از گلوله های پلاستیکی، گاز اشک آور، بمب های دودزا و خودروهای ضد شورش برای سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز، از مصادیق بارز نقض حقوق بشر از جمله حق آزادی بیان و حق تجمعات مسالمت آمیز می باشد.
ضمن ابراز تاسف شدید از نقض حقوق مردم در آمریکا، ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران از مقامات آمریکایی می خواهد ضمن احترام به حقوق و خواسته های معترضان و پرهیز از توسل به زور، هرچه سریع تر بازداشت شدگان را آزاد و با توجه به ناتوانی سیستم قضایی آمریکا در ارایه یک دادرسی عادلانه، امکان رسیدگی به این جنایات را بر اساس استانداردهای پذیرفته شده بین المللی فراهم نماید.

کد N598950