رهامی: مسیر مذاکرات هسته‌ای برگشت پذیر نیست/مردم امیدوار شده‌اند

مذاكرات ايران و گروه 1 5,انجمن اسلامي مدرسين

دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها با بیان این‌که دستاوردهای ایران در مذاکرات هسته‌ای فراتر از آن چیزی است که در رسانه‌ها مطرح می‌شود، خاطرنشان کرد: مردم اکنون به حل مشکلات با نظام بین‌الملل امیدوار شده‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسن رهامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به این‌که در مذاکرات ایران و گروه 1+5 اصل ضرورت مذاکره و گفت‌وگو ایجاد شد، اظهار کرد: به وجود آمدن همین اصل یک گام اساسی به پیش است.

وی در ادامه افزود: در گذشته در مورد مذاکره با غرب و آمریکا تابویی به وجود آمده بود که این مذاکرات این تابو را شکست و فضای خشونت‌آمیز، اختلاف‌آمیز و غیرقابل ترمیم به یک فضای گفت‌وگو و چانه‌زنی تغییر یافت که این مذاکرات اذهان مردم دنیا را برای دستیابی به توافق نهایی آماده می‌کند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه با بیان این‌که در مذاکرات انجام شده طی دو سال گذشته بسیاری‌ از کدورت‌ها و ابهام‌ها رفع شد، اظهار کرد: قدم‌های اساسی برای حل مشکلات برداشته شده است. در گذشته مردم ایران هر لحظه منتظر شنیدن خبری درباره حمله نظامی به کشورمان بودند. اما اکنون مردم به حل معضلات کشورمان با نظام بین‌الملل امیدوار شده‌اند.

رهامی همچنین گفت: در این مذاکرات بخشی از پول‌های بلوکه شده ایران آزاد شد و زمینه برای حضور شرکت‌هایی که به دلیل تحریم‌ها از ایران خارج شده بودند فراهم شد. به دلیل تحریم‌ها شرکت‌های زیادی ضرر دیده بودند اما اکنون با بازگشت این شرکت‌ها و همچنین فعال شدن شرکت‌های داخلی زمینه توسعه برای کشور فراهم می‌شود.

دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها با بیان این‌که آن‌چه ما به دست آورده‌ایم بسیار بیشتر از آن چیزی است که در رسانه‌ها بیان می‌شود، خاطرنشان کرد: ملت ایران پایه‌گذار و توسعه دهنده بسیاری از علوم بوده‌اند. ملت آمریکا، فرانسه و انگلیس نیز در توسعه سیاسی و صنعت پیشگام بوده‌اند. ما اکنون با نمایندگان این کشورها مذاکره کرده‌ایم و مردم ایران اکنون امیدوار شده‌اند تا مشکلاتشان با نظام بین‌الملل حل شود.

وی با اشاره به اینکه مسیر مذاکرات بازگشت‌پذیر نیست و این مذاکرات به نتیجه نهایی خواهد رسید، خاطرنشان کرد: مخالفان دولت که نمی‌خواهند فضا آرام شود بر طبل اختلاف می‌کوبند. آنها به جای توجه به منافع ملی به منافع حزبی می‌اندیشند و سعی می‌کنند نشان دهند که در مذاکرات عزت مردم فروخته شده تا بدین وسیله مردم را نسبت به دولت بدبین کنند تا به آن وسیله به دنبال بهره‌برداری برای انتخابات سال آینده باشند.

رهامی در پایان با بیان این‌که مذاکرات تحت نظر مقام معظم رهبری در جریان بود، خاطرنشان کرد: اگر مخالفان اشکال عمده‌ای در این مذاکرات می‌دیدند حتماً آن را بیان می‌کردند اما جوسازی آنها به این دلیل است که آنها نتوانستند در مذاکرات اشکال عمده‌ای پیدا کنند.

انتهای پیام

کد N598782