در گفت‌وگو با ایسنا

مجتهدزاده: حرکت ایران در مذاکرات قابل توجه بود

مذاكرات ايران و گروه 1 5,مذاكرات وين,مذاكرات هسته‌اي

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: با توجه به اثبات حسن نیت ایران در بحث هسته‌ای و تأیید آن از سوی سازمان‌های بین‌المللی و اعضای گروه 1+5 از تمدید مذاکرات خرسند نیستم ولی در هر صورت حرکت ایران در مذاکرات قابل توجه بود.

پیروز مجتهدزاده در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به تمدید مذاکرات ایران و گروه 1+5، گفت: طی دو سال اخیر قرار بود اگر ایران شروط آنها را بپذیرد شرایط به گونه دیگری رقم بخورد و این در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سه بار اعلام کرده که ایران تمام تعهدهای خود را رعایت کرده است.

وی ادامه داد: جان کری هم قبل از مذاکرات اخیر اعلام کرده بود که ایران به تعهدات خود در زمینه هسته‌ای عمل کرده است ولی با این وجود مذاکرات مجددا" تمدید شد و با توجه به این‌که جمهوری اسلامی ایران به تمامی تعهداتش پایبند بود تمدید مذاکرات ناراحت کننده است.

مجتهدزاده با اشاره به سخنان جان کری خاطرنشان کرد: وی اخیراً ادعا کرده است که باید در مذاکرات آینده منافع همگان را در نظر بگیریم. حال این سوال مطرح می‌شود که مگر قرار نبود گروه 1+5 به طرق مختلف از سوی سازمان ملل متحد مذاکره با ایران را دنبال کنند؟ آیا این مأموریت تا امروز از طرف همگان نبوده است؟

وی گفت: به نظر من جان کری در نظر دارد تا طی مذاکرات آتی خواسته‌های اسرائیل و شخص نتانیاهو را نیز مدنظر قرار دهد. البته تا امروز هم خواسته‌های نتانیاهو رعایت می‌شد ولی این امر به صورت رسمی نبود و نتانیاهو به همراه سعودالفیصل به طور مخفیانه به محل مذاکرات رفت و آمد می‌کردند ولی این بار آمریکا رسماً به این امر اعتراف می‌کند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان این‌که مذاکرات آتی ایران و گروه 1+5 بسیار دشوار خواهد بود، تأکید کرد: با توجه به کارشکنی‌های نتانیاهو و سعودالفیصل روند مذاکرات قطعاً سخت خواهد بود.

وی در پایان گفت: همان طور که آژانس انرژی اتمی و اعضای گروه 1+5 تأیید کرده‌اند ایران تمام وظایف خود را در بحث هسته‌ای انجام داده است می‌توان دید که به دلیل فشرده بودن مذاکرات دیگر رمقی برای تیم مذاکره کننده ما باقی نمانده است. همچنین همه ناظران شاهد بودند که ایران در بحث مذاکرات حتی فراتر از انتظارات پیش رفت و خیلی‌ها چنین انتظاری نداشتند. با این حال آنها همواره خط قرمزها را رعایت کردند زیرا عبور از آن به معنای زیر پا گذاشتن وقار و استقلال ملی بود.

انتهای پیام

کد N598693