داعش و وهابیت عربستان علیه شیعیان

بین الملل خاورمیانه و آفریقای شمالی

اقدام وهابیون رژیم آل سعود در حمله به عزاداران سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین "ع" در حسینیه روستای الدالوه در استان شیعه نشین الاحساء با سکوت رژیم آل سعود همراه بود.

در جریان حمله وحشیانه گروه های تروریستی وهابی و داعش به عزاداران حسینی که در برابر چشمان ماموران امنیت رژیم آل سعود صورت گرفت، هشت نفر شهید و 30 نفر از عزاداران مجروح شدند . وزارت کشور عربستان رسما اعلام کرد عاملان جنایت الدالوه از گروه تروریستی داعش دستور گرفته بودند.

هر چند رژیم عربستان اعلام کرده که 77 نفر را که در میان آنان چهار خارجی وجود دارد دستگیر کرده، اما وزارت کشور عربستان هیچگونه توضیحی درباره هویت این 77 نفر ارائه نداده است.

از اتفاقات عجیبی که پس از حمله به عزاداران حسینی در الاحساء رخ داد این بود که عبدالعزیز الخوجه وزیر اطلاع رسانی عربستان این حادثه را در ارتباط با جریان سازی های یک شبکه وهابیت علیه شیعیان دانست.

وزیر اطلاع رسانی عربستان دستور داد تا این شبکه تلویزیونی ضد شیعه تعطیل شود، اما در کمال تعجب ساعاتی بعد ملک عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان دستور بر کناری وزیر اطلاع رسانی را صادر کرد.

عبدالعزیز الخوجه سالها سفیر عربستان سعودی در لبنان بود و شاید نگرش مثبت وی نسبت به شیعیان ناشی از تاثیرپذیری او از فرهنگ انسانی تشیع در لبنان بود.

برکناری وزیر اطلاع رسانی به خاطر انتقاد از یک شبکه تلویزیونی وهابیت نشان می دهد که این مجموعه ضد انسانی و تروریستی عربستان از نفوذ بالایی در بدنه رژیم عربستان برخوردار است.

وهابی های عربستان در حال حاضر دارای 100 شبکه ماهواره ای در داخل و خارج  این کشور هستند و حجم گردش مالی آنان در حوزه رسانه سالانه به 10 میلیارد دلار بالغ می شود.

همه این شبکه ها روزانه از رهگذر تولید برنامه های تفرقه افکن، جریان سازی گسترده ای را علیه مذاهب زیر مجموعه اسلامی از جمله تشیع انجام می دهند.

سعود الفیصل وزیر خارجه، بندر بن سلطان دیبر شورای امنیت ملی ، محمد بن نايف وزیر كشور که وابسته به قبیله پر نفوذ سدیری ها هستند در تقویت جایگاه وهابی ها نقش مهمی ایفا می کنند.

حضور گسترده وهابی ها در ساختار قدرت عربستان به دو قطبی شدن جامعه این کشور منجر شده، زیرا وهابی ها حتی سنی های شافعی درجنوب عربستان را نیز تکفیر می کنند.

صدور فتاوای تکفیری شیوخ وهابیت علیه شیعیان فضای دهشتناکی بر جامعه شیعیان در شرق عربستان حاکم کرده و شیعیان شرق این کشور هیچگاه در برابر اقلیت وهابی منطقه الشرقیه تامین جانی ندارند.

وهابی های عربستان نوعا وابسته به قبیله قدرتمند سدیری ها هستند که این قبیله نفوذ بالایی در دستگاه های فرهنگی ، سیاسی ، امنیتی و نظامی  دارد.

به این دلیل است که وهابی های السدیری به لحاظ عقیدتی رگه های ارتباطی گسترده ای با شبکه های تروریستی منطقه از جمله القاعده و داعش دارند.

وهابی ها همزمان با خیزش حوثی ها علیه رفتار تبعیض آمیز دولت یمن عناصر القاعده و داعش را در مناطق جنوبی یمن سازماندهی کردند تا شیعیان حوثی را سرکوب کنند.

در سوریه،عراق و لبنان نیز وهابی های عربستان ماموریت سازماندهی داعش و جبهه النصره را به بندر بن سلطان رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان واگذار کردند تا این مجموعه های تروریستی دست به کشتار مردم بزنند.

 در پاکستان نیز وهابی های عربستان نفوذ فوق العاده ای روی طالبان ، القاعده و شبه نظامیان جنگو دارند و کشتار شیعیان پاکستان توسط افراطیون این کشور ، در حقیقت با تشویق وهابی های عربستان صورت می گیرد.

 به دلیل برخورداری وهابیون از توان مالی بالا ،سازمان های مدعی دفاع از حقوق بشر که از وهابی های کمک مالی وسیعی دریافت می کنند در برابر جنایات این مجموعه سکوت اختیار می کنند.

 لذا به نظر می رسد علمای اسلام باید در برابر اقدامات جنایتکارانه وهابی های سعودی که امنیت منطقه و جهان را تهدید می کنند موضع گیری و جنایات این گروهک تکفیری را برای ملتهای آزاده جهان بازگو کنند.

حسن هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل