در آمد 45 میلیون دلاری داعش از باج خواهی

بین الملل خاورمیانه و آفریقای شمالی

سازمان ملل متحد در گزارشی جدید با اشاره به اقدامات گروه تروریستی داعش، اعلام کرد که این گروه فقط از طریق باج خواهی 45 میلیون دلار در سال گذشته درآمد کسب کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، "یوتسانا لالجی" کارشناس سازمان ملل در امور پایش تحریم های سازمان ملل علیه القاعده اعلام کرد: داعش در سال گذشته از طریق ربایش افراد مختلف در سوریه و عراق و سپس باج خواهی از بستگان آنها بین 35 تا 45 میلیون دلار درآمد کسب کرده است. 

وی که در کمیته مبارزه با تروریسم شورای امنیت سازمان ملل سخن می گفت در ادامه افزود: بین سالهای 2004 تا 2012 میلادی گروه های تروریستی از طریق باج یری 120 میلیون دلار کسب درآمد کرده اند. 

البته این تنها راه کسب درآمد گروه های ترویستی همچون داعش نیست. بلکه داعش از طریق فروش نفت، فروش زنان و کودکان ربوده شده و همچنین اشیاء عتیقه بدست آمده از مناطق تاریخی عراق و سوریه درآمدهای زیادی را کسب می کند بطوری که تبدیل به ثروتمندترین گروه تروریستی جهان شده است. 

در همین رابطه ربودن اروپایی‌ ها برای اخذ غرامت تبدیل به یک کسب‌ وکار جهانی برای این گروه شده که پشتوانه مالی عملیات آنها در سراسر جهان است. در حالی که دولت‌های اروپایی پرداخت باج به نیروهای داعشی را انکار می‌کنند اما بررسی‌های نیویورک تایمز نشان داد که القاعده (و وابستگان مستقیمش) از سال 2008 به این سو حداقل 125 میلیون دلار درآمد از آدم‌ربایی داشته‌اند که از این مبلغ فقط 66 میلیون دلار در سال گذشته پرداخت شده است. وزارت خزانه‌داری ایالات متحده مقدار این غرامت‌های پرداختی را در مجموع تا سال 2014 مبلغی بالغ بر 165 میلیون دلار اعلام کرد.

این پرداخت‌ ها تقریبا به طور انحصاری از سوی دولت‌های اروپایی صورت گرفته که پول را از طریق شبکه‌ای از واسطه‌ها و گاه در پوشش کمک‌های توسعه‌ای پرداخت می‌کنند. "دیوید. اس. کوهن" معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا برای تروریسم و اطلاعات مالی در یک سخنرانی در سال 2012 گفت: آدم‌ربایی برای غرامت‌ گیری و اخذ باج به مهم‌ترین منبع امروز تامین مالی برای تروریست‌ها تبدیل شده است.

از سوی دیگر تسلط بر موصل در ژوئن 2014 نقطه عطفی برای این گروه بود چراکه داعش با سرقت از بانک‌ها 429 میلیون دلار به دست آورد. "شولو مارتین" در مقاله‌ای در گاردین می‌نویسد داعش در حال حاضر دو میلیارد دلار ثروت دارد و همین باعث شده که این گروه در زمره ثروتمندترین گروه‌های تروریستی قرار گیرد.