برگزاری انتخابات ایالتی در کشمیر هند در میان تحریم گروه‌های جدایی طلب

در حالی که هزاران تن از رای دهندگان امروز (سه‌شنبه) برای شرکت در انتخابات ایالتی در کشمیر هند صف بسته‌اند؛ گروه‌های جدایی طلب که حق حاکمیت هند را بر سر این منطقه مورد مناقشه رد می‌کنند، انتخابات را بایکوت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مشارکت مردمی از آغاز روند رای گیری به رغم هوای سرد خوب بوده است. هزاران تن از سربازان شبه نظامی دولتی و افسران پلیس در نزدیکی حوزه‌های رای گیری مشغول گشت زنی هستند. حوزه‌های رای گیری در برخی مناطق خصوصا اطراف سریناگار با ازدحام زیادی رو به روست.

انتخابات مذکور در پنج مرحله تا 23 دسامبر ادامه می‌یابد و همین روند به دولت اجازه می‌دهد تا هزاران نیرو را برای پیشگیری از خشونت مستقر کند. احزاب کشمیری حامی هند بر این باورند که انتخابات توسعه را تقویت کرده و به حل مسائل مدنی کمک می‌کند. با این حال جدایی طلبان می‌گویند روند رای گیری اقدامی غیرقانونی تحت اشغال نظامی است. طی روزهای اخیر مقامات کمشیر هند هزاران رهبر جدایی طلب و فعال را که خواستار تحریم انتخابات شده بودند، بازداشت کردند. در جریان این رای گیری چند مرحله‌ای دولت محلی انتخاب می‌شود و یک سروزیر به عنوان مقام ارشد ریاست و شورای وزرا فعالیت خواهد کرد. این دولت محلی از احزاب حامی هند تشکیل می‌شود که در انتخابات شرکت کرده‌اند.

حزب بهاراتیا جاناتا متعلق به نارندرا مودی با قدرت مبارزه می‌کند و برای اولین بار امید دارد تا اکثر کرسی‌ها را در این ایالت اکثرا مسلمان به دست آورد. کمشیر بین هند و پاکستان تقسیم شده و دو کشور بر کل آن ادعا دارند. حدود ده‌ها گروه شبه نظامی از سال 1989 علیه حاکمیت هند مبارزه می‌کنند و به دنبال استقلال و یا الحاق کشمیر با پاکستان هستند. حدود 68 هزار تن در جریان این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

انتهای پیام

کد N598061