در نشست استانداران مطرح شد؛

وزیر کشور: لزوم بهره مندی از ظرفیت منابع اقتصادی برای تأمین امنیت در کشور

سیاست دولت

وزیر کشور در نشست استانداران گفت: کشورداری بنگاه داری نیست، بلکه اداره یک حکومت است که ابعاد متنوع اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی دارد و باید به گونه‌ای عمل کنیم که از اقتصاد به عنوان یک ظرفیت در جهت تأمین امنیت در کشور بهره ببریم.

به گزارش خبرگزاری مهر، استانداران سراسر کشور صبح امروز در نشست مشترکی با مدیران بانک ها و مسؤولان ارشد اقتصادی کشور راهکارهای تثبیت خروج غیر تورمی از شرایط رکود را با توجه به پتانسیل های مناطق مختلف کشور بررسی کردند.

بنا بر این گزارش در این جلسه که با ابتکار وزیر کشور و با حضور وزیر امور اقتصاد و دارائی، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن، تجارت و کشاورزی ایران برگزار شد، علاوه بر استانداران، مدیران عامل و مسؤولان بانک های مختلف کشور حضور داشتند.

در آغاز این نشست معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور در گزارشی به تشریح وضعیت تعامل استان های مختلف کشور با نظام بانکی پرداخت و نسبت منابع و مصارف بانکی هر استان و روند طی شده در این زمینه را تبیین کرد.

در ادامه این نشست استانداران منتخب به تشریح مشکلات موجود بر سر راه تعامل با بانک ها و نقش آفرینی هر چه بیشتر نظام بانکی در جهت پیشرفت اقتصاد کشور و تثبیت عبور مطمئن از شرایط رکود پرداختند.

نمایندگان استانداران همچنین انتظارات نمایندگان عالی دولت دراستان ها و مشکلات موجود در این زمینه را در حضور مسؤولان ارشد اقتصادی دولت و مدیران بانک ها مطرح کردند.

وزیر امور اقتصاد و دارائی اولین سخنران این نشست پس از طرح انتظارات و دغدغه های استانداران بود. علی طیب نیا با تأکید بر انتظارات بحق استانداران بر ضرورت توجه تام و تمام به اجرای مکانیزم های غیر تورمی و عدم غفلت از پیامدهای بلند مدت اقدامات در این عرصه تأکید کرد.

همچنین سیف رئیس کل بانک مرکزی پس از وزیر اقتصاد به ایراد سخنرانی در این نشست مشترک پرداخت.

به گزارش خبرگزاری مهر؛ عبدالرضا رحمانی فضلی نیز در نشست مشترک استانداران و مدیران بانک ها گفت: باید به گونه ای عمل کنیم که از اقتصاد به عنوان یک ظرفیت در جهت تأمین امنیت در کشور بهره ببریم.

وزیر کشور با اشاره به مشکلات بانک ها و مشکلات تخصیص منابع و فرایند تخصصی آن در استان ها بر ضرورت همگرائی بانک ها با نمایندگان عالی دولت در استان ها در جهت تحقق برنامه‌های دولت در استان ها تأکید کرد.

رحمانی فضلی با اشاره به طرح مکرر موضوع معوقات بانکی در محافل تصریح کرد: سؤال اصلی در تحقق این معوقات به این موضوع برمی گردد که چرا این تسهیلات با یک تبعیض بسیار بالایی در نتیجه عملکرد نامتوازن مکانیزم ها  رخ داده است.

وزیر کشور خاطر نشان کرد: ما در استان‌ها قادر به تأمین منابع جدید هستیم و استان ها می توانند بخشی از تأمین منابع مالی را انجام دهند.

رئیس شورای امنیت کشور تصریح کرد: کشورداری بنگاه داری نیست، بلکه اداره یک حکومت است که ابعاد متنوع اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی  دارد و باید به گونه ای عمل کنیم که از اقتصاد به عنوان یک ظرفیت در جهت تأمین امنیت در کشور بهره ببریم.

رئیس شورای اجتماعی کشور خاطر نشان کرد: نگاه ما در وزارت کشور و استانداران به عنوان نمایندگان عالی دولت در مناطق که با انواع و اقسام موضوعات روبرو هستند این است که در عین توجه به جنبه های متنوع موضوعات در تعامل با بخش های اقتصادی به منطق اقتصادی فعالیت ها هم توجه شود اما در مقابل بخش های اقتصادی هم می‌بایست در تعریف این منطق اقتصادی عالمانه عمل کنند و به افق بلند مدت توازن منطقه ای در کشور در منافع آتی برنامه‌ها توجه داشته باشند.