در صحن علنی مجلس صورت گرفت؛

پورابراهیمی: وزارت رفاه در اختیار مجموعه وزارت اطلاعات اصلاحات است/ ربیعی: کمیته ای برای بررسی عملکرد وزارت رفاه تشکیل شود

سیاست مجلس

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی که به انتصابات سیاسی وزارت رفاه انتقاد داشت اعلام کرد که این وزارتخانه به شرکت سهامی احزاب سیاسی تبدیل شده است، وزیر رفاه در پاسخ اعلام کرد که آرزو داشتم احزاب مختلف در کنار هم در وزارتخانه ام کار کنند

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی بررسی سوال محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان از وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در دستور کار جلسه علنی قرار گرفت.

سوال وی در مورد ملاک ربیعی در انتخاب و انتصاب مدیران صندوق های زیر مجموعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی یعنی صندوق بازنشستگی کشوری و تامین اجتماعی بود.

در ابتدای جلسه ربیعی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: روزی که به مجلس برای رای اعتماد معرفی شدم آقای ابراهیمی در مخالفت با بنده صحبت کردند ایشان معتقد بودند که وزارتخانه رفاه وزارتخانه اقتصادی است و با آمار و ارقام تلاش داشتند که ثابت کنند اداره این وزراتخانه اقتصادی در توان بنده نیست.

وی ادامه داد: وزارت رفاه به اعتقاد من وزارتخانه ای کاملا اجتماعی است که بخش اقتصادی اش هم به نوعی اقتصاد اجتماعی است.

ربیعی اظهار داشت: همه توان خود را برای به کار گیری افراد متخصص و متعهد برای اداره این وزارتخانه به کار گرفتند. هرچند تحول در این وزارتخانه همچون زندگی من گمنام باقی خواهد ماند.

وی در تشریح عملکرد وزارتخانه اش گفت: در هفته های آتی جشن بیمه همه ایرانیان برگزار خواهد شد که این کار از محل صرفه جویی در سازمان تامین اجتماعی انجام شده و با این صرفه جویی 12 هزار میلیارد تومان به بخش سلامت اختصاص یافته است.

وزیر تعاون تصریح کرد: شورای عالی بیمه قبل از روی کار آمدن من تعطیل بود و امروز فعال شده است.

وی مبارزه با فقر درمانی تغذیه مسکن را از دستورکارهای مهم این وزارتخانه خواهد خواند و گفت: در مبارزه با گرسنگی در این وزارخانه توفیق خوبی داشتیم.

وزیر تعاون با بیان اینکه در وزارتخانه ای حضور دارم که می توان پایه های نظام را قوی تر کنم گفت: وزارتخانه من فقط شرکت ها نیست و شرکت ها با چند واسطه به من متصل هستند.

ربیعی با اشاره به مشکلات صندوق فولاد گفت: 12 هزار میلیارد تومان از دولت برای همه مشکل صندوق فولاد گرفتم و مسئله صندوق ها را به مسئله ملی تبدیل کردم.

ربیعی: رئیس سازمان تامین اجتماعی نصف حقوق 14 میلیونی اش را به بیت المال باز می گرداند

وی با دفاع از مدیران انتصابی اش گفت: رئیس سازمان تامین اجتماعی من 14 میلیون حقوق دارد که نصفش را پس می دهد.

ربیعی: شستا حیات خلوت هیچکس نیست

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اصلاحاتی که در شستا انجام داده است گفت: امروز شستا حیات خلوت هیچ کسی نیست و حتی خودم هم در اداره این مجموعه دخالت نمی کنم.

وی ادامه داد: امروز شایسته سالاری در وزارت رفاه حاکم است و شرکای اجتماعی من مجلس، قوه قضاییه و کارگران هستند که از من حمایت می کنند.

ربیعی کاهش اعتراضات در کارخانه ها را یکی از توفیقات این وزارتخانه خواند و گفت: دلیل کاهش اعتراضات در کارخانه ها اعتماد کارگران به ارکان وزارتخانه و بنده است.

در ادامه محمدرضا پورابراهیمی با بیان اینکه بیش از یکسال است که سوال از وزیر رفاه را پیگیری می کنم گفت: جواب هایی که امروز وزیر رفاه در پاسخ به سوالات من دادند مانند پاسخ هایی بود که در کمیسیون به سوالات من دادند، این پاسخ ها هیچ ربطی به سوالات من ندارد ایشان گزارش عملکرد می دهند.

نماینده مردم کرمان با بیان اینکه ربیعی افراد سیاسی را در وزارتخانه منتصب کرده است گفت: 40 درصد جمعیت کشور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی هستند و باید از این افراد دفاع کرد.

پورابراهیمی: رئیس دفتر نهضت آزادی در وزارت رفاه چه می کند؟

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی خطاب به ربیعی اظهار داشت: رئیس دفتر نهضت آزادی در وزارتخانه شما چه می کند، این سوال را در کمیسیون نیز مطرح کردم ایشان پاسخ دادند یکی از بزرگان نظام به من زنگ زدند که این آقا علیه نظام فعالیت می کند برای جلوگیری از فعالیت اش وی را وارد وزارت رفاه کردیم.

وی ادامه داد: وزارت رفاه چنین ماموریتی دارد! امروز چه کسانی وزارت رفاه را اداره می کنند؟

پورابراهیی: وزارت رفاه به شرکت سهامی احزاب سیاسی تبدیل شده است

نماینده مردم کرمان با بیان اینکه وزارت رفاه توسط وزیر اداره نمی شود اظهار داشت: وزارت رفاه به شرکت سهامی سیاسی تبدیل شده که هر حزبی سهم خود را در این وزارتخانه می گیرد.

وی با اشاره به اظهارات ربیعی مبنی بر اینکه شرکت ها با چند واسطه به من متصل می شوند گفت: این اظهارات مسئولیت شرکت ها را از شما سلب نمی کند، ببینید در زیرمجموعه های وزارت رفاه که فعالیت اقتصادی دارند چه کارهایی انجام می شود.

پورابراهیمی: برای صرف نظر از سوال از وزیر رفاه فشارها و تهدیدات زیادی به من شد

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی گفت: فشارهای زیادی به من آوردند که سوال از وزیر را یا پس بگیرم یا قانع شوم

حتی مرا تهدید کردند که اگر سوال را مطرح کنید فلان کار را برای کارگران منطقه شما نمی کنیم، این اقدامات خلاف رابطه اخلاقی دولت و مجلس است.

پورابراهیمی با اشاره به سابقه مدیریت اش در وزارت رفاه، صندوق ها و شرکت ها گفت: من زیر و بم این وزارتخانه را می شناسم.

پورابراهیمی انتصاب جوان 29 ساله به مدیر عاملی شرکت بزرگ نفتی زیرمجموعه وزارت رفاه/ بستگان ربیعی چه ارتباطی با این فرد دارند

وی ادامه داد: متاسفانه جوان 29 ساله ای را به مدیرعاملی شرکت بزرگ نفتی زیرمجموعه وزارت رفاه منصوب کردند.

ربیعی خطاب به ربیعی گفت: ایشان چه تخصصی داشتند؟ ارتباط این فرد با بستگان شما چیست؟ شرکت های اماراتی و شرکت جی ای گلکسی چه ارتباطی با بستگان شما دارد؟

وی ادامه داد: برای اینکه رزومه این مدیر جوان نفتی را پر کنند وی را 18 روز به سمت معاونت شستا منصوب کردند.

نماینده مردم کرمان اظهار داشت: در دولت گذشته تحقیق و تفحص 50 صفحه ای از تخلفات تامین اجتماعی انجام شد اما در پایان این دولت گزارش 500 صفحه ای از تخلفات این سازمان منتشر خواهد شد.

وی خطاب به ربیعی اظهار داشت: چرا مصوبه دولت را درخصوص پرداخت تعهدات صندوق بازنشستگی  لغو کردید.

در ادامه وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی مجددا در جایگاه پاسخگویی قرار گرفت. وی درخصوص فعالیت رئیس دفتر نهضت آزادی در وزارت رفاه گفت: من نگفتم یکی از بزرگان سفارش ایشان را کرده بلکه گفتم یک دستگاهی معتقد بود اگر این فرد به وزارت رفاه بیاید خوب است، او فقط دو سه روز پیش ما کار کرد و هم اکنون چنین فردی در وزارت رفاه وجود ندارد.

ربیعی با دفاع از انتصاباتش در وزارت رفاه گفت: افراد متخصص را وارد وزارتخانه کردم هیات امنای سازمان تامین اجتماعی از افراد متخصص و متعهد همانند آقایان فرهادی، نهاوندیان و نوبخت هستند.

وی ادامه داد: برخی به من اتهام می زنند که چرا مدیران قبلی را نگه داشته اند و برخی به مدیران جدید من اتهام وارد می کنند، مدیریت من مدیریتی سالم است به همین خاطر از هر سو به من حمله می کنند.

وزیر تعاون درخصوص مدیر 29 ساله شرکت بزرگ نفتی گفت: این فرد 40 ساله است و قبل از دولت آقای روحانی هم معاون شستا بوده اند.

وی با اشاره به بررسی تخلف هزار میلیاردی در وزارت رفاه گفت: پرونده تخلفی را در وزارت رفاه پیگیری و جلوگیری کردم که بعد در مجلس هم یکی از افراد مورد وثوق همه نمایندگان این پرونده را بررسی کرده و از من تشکر کرد.

ربیعی ادامه داد: شرکتی تشکیل داده بودند که هزار میلیارد تومان سرمایه این شرکت بود و ماهانه سود بانکی آن 200 میلیارد تومان بود، من جلوی این سوءاستفاده را گرفتم و بعد افراد ذی نفع در یوتیوب مطلب گذاشتند.

ربیعی: پول غذایی که می خورم حساب می کنم/ در سفرهای کاری پول هتل و غذای خانواده ام را حساب می کنم

ربیعی ادامه داد: من آن قدر پاک زندگی کردم که پول غذایی که می خورم را حساب می کنم، والله بالله تالله اگر به سفری با خانواده ام همراه بوده ام پول هتل و غذای آنها را حساب کردم ما منادی زندگی با ارزش های امام و رهبری هستیم.

وی ادامه داد: آقای لاریجانی آدم های قالتاقی هم پیدا شدند که می خواستند من را هم گول بزنند که مدیری را برکنار کنم و دو روز دیگر روی کار بیاورند بنده به واسطه شغل قبلی ام شک کردم و بعد مشخص شد که می خواستند باج خواهی کنند.

ربیعی با اشاره به اظهارات پورابراهیمی گفت: تخلفات مربوط به شرکتی زیر مجموعه بانک توسعه صادرات و شرکتی مربوط به بانک سرمایه بوده که در حال بررسی است.

وی با اشاره به اظهارات نایب رئیس کمیسیون اقتصاد مبنی بر اینکه برای پس گرفتن سوال وی را تهدید کردند، گفت: تهدید در ذات ما نیست، طبیعی است وقتی نماینده ای از وزیری سوال می کند عده ای درخواست می کنند سوال را پس بگیرند.

وی ادامه داد: من از تصمیمات مدیران تبعیت می کنم اگر وزارت رفاه شرکت سهامی است بدین معناست که همه جناح های سیاسی در کنار هم در این وزارتخانه کار می کنند، همیشه آرزو داشتم جریانی در کشور روی کار بیاید که همه افرادی که توان مدیریتی دارند بتوانند با هم کار کنند حالا بگویند تعاونی سیاسی یا شرکت سهامی سیاسی تشکیل دادیم.

ربیعی: کمیته ای برای تحقیق از اقدامات وزارت رفاه تشکیل دهید/ مثل بسیجی ها کار می کنم

وزیر رفاه ادامه داد: من کتاب زنده باد فساد را نوشتم و تنها خط قرمز من برای انتصاب مدیران فساد است.

وی از لاریجانی خواست برای حمایت از اخلاق، کمیته ای را برای بررسی ادعاهای پورابراهیمی تشکیل دهد و ادامه داد: من مثل بسیجی از 6 صبح تا 2 نیمه شب کار می کنم.

در ادامه محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به اظهارات ربیعی در خصوص فشار برای انتصابات در وزارت رفاه، گفت: کدام نماینده از شما خواسته کسی را جایی بگذارید. نام ببرید؟ چرا این قدر قسم می خورید؟

وی افزود: ارتباط بستگان شما با مدیر عامل شرکت نفت پاسارگاد (م. ر) چیست؟ شفاف پاسخ دهید. این افراد در وزارت رفاه رسوب و لانه کرده اند.

پورابراهیمی تاکید کرد: وزارت رفاه، وزارتخانه اقتصادی است و اگر بخواهد با ادبیات سیاسی اداره شود به ضرر ذینفعان آن که قشر کارگر هستند، است.

پورابراهیمی: ارتباط بستگان آقای ربیعی با مدیرعامل نفت پاسارگاد چیست؟

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی اظهار داشت: مدتی قبل از شما خواستم که اسامی هیات مدیره تعاونی های شرکت سهام عدالت را به من بدهید. نامه ای به آقای پورمختار نوشتیم و از طریق کمیسیون اصل 90 اقدام کردیم اما تاکنون هیچ اسناد و مدارکی به ما داده نشده است، چه کسانی این هیات مدیره ها را اداره می کنند؟

پورابراهیمی اظهار داشت: قائم مقام وزیر کار برخلاف قوانین و مقررات رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی به عنوان بزرگترین مجموعه اقتصادی کشور شده است، آقای ربیعی باید از شرکت شستا سئوال کند اگر قائم مقام شما رئیس این شرکت باشد چگونه می خواهید بر این شرکت نظارت کنید.

وی با تاکید بر اینکه افراد غیر متخصصی در شرکت ها منصوب شده اند که حتی یک روز هم در این حوزه کار نکرده اند، گفت: (الف. م) رئیس صندوق بازنشستگی کشوری از وزارت اطلاعات سابق آمده است. این فرد عضو هیات مدیره پتروشیمی جم نیز است.

پورابراهیمی: وزارت رفاه در اختیار مجموعه وزارت اطلاعات سابق قرار گرفته است

پورابراهیمی تاکید کرد: متاسفانه امروز وزارت رفاه در اختیار مجموعه وزارت اطلاعات سابق قرار گرفته است.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی اظهار داشت: یکی از اعضای هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی (م.س) است که عضو شورای شهر و رئیس هیات مدیره حمل و نقل تامین است. این انتصابات با چه معیاری انجام شده است؟

وی تاکید کرد: یکی از مشکلات اصلی ما در نظام اجرایی این است که مدیران اجرایی توسط هم حزبی ها، نزدیکان و بستگانشان اداره می شوند، بستگان آقای ربیعی چه فعالیت هایی دارند.

پورابراهیمی خطاب به وزیر رفاه گفت: شما می گویید پول هتل خانواده ام را می دهم، کار شاقی انجام نمی دهید، نمایندگان هم همین کار را می کنند.

وی ادامه داد: گروه سیاسی با رویکرد کارگری در این وزارتخانه روی کار آمده است و تمام هیات مدیره ها و صنف کارگری را به خود اختصاص داده اند.

پورابراهیمی تاکید کرد: باید نمایندگان واقعی کارگران وارد شوند نه افراد سیاسی.

وی با نشان دادن اسامی افرادی در صحن گفت: اسامی این افراد که در 15 برگه منتشر شده، اسامی افراد غیر متخصص و بی صلاحیت است که در وزارت رفاه روی کار آمده اند.

پورابراهیمی تصریح کرد: وزارت رفاه به اندازه وزارتخانه اقتصادی است و امروز هر چه پتروشیمی، بانک و شرکت های خودروسازی در کشور وجود دارد زیرمجموعه این وزارتخانه قرار گرفته است اما وزیر از پاسخگویی در مقابل عملکرد این شرکت ها شانه خالی می کند.

وی با تاکید بر لزوم تحولات جدی در مجموعه وزارت رفاه گفت: آقای ربیعی اعلام کردند که مایل به تحقیق و تهیه گزارش از اقدامات وزارتخانه هستند، ما هم موافقیم، باید روند موجود در این وزارتخانه روشن شود.

پورابراهیمی خطاب به نمایندگان گفت: ما وظیفه نظارتی داریم و باید ناظر بر عملکرد اقتصادی وزارتخانه ها باشیم. جواب های وزیر تعاون در خصوص سئوالات قابل قبول نیست.

در پایان نمایندگان با 98 رای مخالف، 95 رای موافق و 11 رای ممتنع از مجموع 219 نماینده حاضر در مجلس، اعلام کردند که از پاسخ های وزیر قانع نشدند و هفتمین کارت زرد کابینه تدبیر صادر شد.