سراسر آمریکا صحنه اعتراضات مردمی؛

تلاش معترضین آمریکایی برای تسخیر آزادراه سانتا مونیکا/ تیراندازی هوایی در فرگوسن

بین الملل آمریکای شمالی

رای هیئت منصفه دادگاهی در آمریکا در بیگناه شناختن قاتل "مایکل براون" نه تنها موجب برگزاری اعتراضات در فرگوسن شده، بلکه دیگر شهرها و ایالت های آمریکا را نیز صحنه تظاهرات کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، نیویورک، میشیگان، و لس آنجلس از جمله ایالت هایی هستند که به موجب رای شب گذشته هیئت منصفه رسیدگی کننده به پرونده قتل مایکل براون، متشنج شده اند. 

هر چند در دیگر شهرها و ایالت های آمریکا نیز اعتراضاتی انجام شده، اما اغلب این تجمعات مسالمت آمیز بوده و بدون هیچ گونه خشونتی پیگیری می شوند. 

در این میان شدت اعتراضات در فرگوسن به حدی رسیده که پلیس علاوه بر استفاده از گاز اشک آور مجبور به تیراندازی هوایی شد. در لس آنجلس نیز در حدود 600 نفر از معترضین قصد مسدود کردن آزادراه سانتا مونیکا را داشتند، اما درخواست مقامات از معترضین موجب شد تا آنها از تصمیم خود صرف نظر کنند. 

همچنین تصاویری در مورد به آتش کشیدن خودروهای پلیس در فرگوسن از سوی معترضین و بازداشت برخی از تظاهرات کنندگان از سوی نیروهای امنیتی منتشر شده است. این وضعیت در حالی است که "باراک اوباما" رئیس جمهور امریکا، از مردم خواسته اعتراضات خود را به صورت مسالمت آمیز پیگیری کنند. 

مایکل براون نوجوانی سیاه پوست بود که در مردادماه سال گذشته توسط پلیس آمریکا به قتل رسید و پس از آن اغلب شهرهای امریکا بویژه شهر فرگوسن در ایالت میسوری صحنه اعتراضات علیه خشونت پلیس آمریکا شد. 

معترضین و خانواده براون انتظار داشتند که هیئت منصفه رای به گناهکار بودن افسر پلیسی دهد که با شلیک گلوله به سر مایکل وی را به قتل رسانده اما این واحد قضایی شب گذشته رای بیگناهی پلیس دادئ و همین امر موجب آغاز دوبراه اعتراضات در آمریکا شد.