رئیس‌جمهور فنلاند: پیوستن ما به ناتو به روابط با روسیه آسیب می‌رساند

رئیس‌جمهوری فنلاند گفت، کشورش که از گذشته عامل ارتباط میان روسیه و غرب بوده، با وجود بحران اوکراین و درخواست‌ها از جانب سیاستمداران فنلاندی به ناتو نمی‌پیوندد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، "سولی نینیستو"، رئیس‌جمهوری فنلاند به روزنامه واشنگتن پست در هلسینکی گفت: کاملا مشخص است اگر ما به ناتو بپیوندیم، بدون‌شک به روابط‌ مان با روسیه آسیب می‌رساند. باید به خاطر داشته باشید که دو کشور 1300 کیلومتر مرز مشترک دارند و شما نمی‌توانید آن را ببندید.

اظهارنظرهای نینیستو بازتاب سخنان وزیر امور خارجه فنلاند بود که گفته بود: از نقطه‌نظر ما و روس‌ها، آرام‌ترین و باثبات‌ترین مرز مشترک همین مرز میان دو کشور است و من معتقدم که ما نباید کاری را انجام دهیم که این ارامش به خصومت و تنش بدل شود.

البته رئیس‌جمهور راست‌میانه فنلاند همچنان مسکو را به پنج بار نقض حریم هوایی خود در تابستان متهم می‌کند و گفته که روس‌ها می‌خواهند حضورشان را در منطقه نشان دهند و اعلام کنند.

وی ادامه داد: دو سال قبل ما می‌توانستیم به راحتی به ائتلاف ناتو بپیوندیم چون در آن زمان روسیه بسیار ضعیف بود. به طور حتم آن یک فرصت بود.

رئیس‌جمهوری فنلاند از اعمال تحریم‌های غرب علیه مسکو ابراز تاسف کرد و گفت: این تحریم‌ها بر صنعت گردشگری، تجارت و واردات مواد غذایی تاثیر گذاشته است.

وی از جانب الکساندر استاب که اوایل سال‌جاری میلادی نخست‌وزیر فنلاند شده به شدت برای پیوستن به ناتو تحت فشار قرار گرفت.

انتهای پیام

کد N597503