اردن سفیر رژیم صهیونیستی را فرا خواند

به دنبال اظهارات "دنیل نوو"، سفیر رژیم صهیونیستی در امان وزارت خارجه اردن وی را برای ارائه توضیحات فراخواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه مصری الیوم السابع، وزارت امور خارجه اردن روز دوشنبه دانیل نوو، سفیر رژیم صهیونیستی در این کشور را به دلیل سخنانی که علیه پارلمان اردن در یکی از رسانه‌های عبری زبان مطرح کرده بود فراخواند.

نوو، پارلمان اردن را به خاطر قرائت فاتحه برای دو جوان فلسطینی که در عملیاتی شهادت طلبانه پنج اسرائیلی را به هلاکت رساندند، تمسخر کرد و گفت: نمایندگان این پارلمان فقط به موضوعات حاشیه‌ای می‌پردازند و مسائل را جدی نمی‌گیرند.

طبق گزارش خبرگزاری مستقل «عمون» کشور اردن، سفیر رژیم صهیونیستی که در حال حاضر در تل آویو به سر می‌برد، به صورت رسمی از سوی وزارت خارجه اردن برای برگزاری دیداری رای ساعت 14 امروز (سه شنبه) در ساختمان وزارت کشور اردن فراخوانده شده تا در این دیدار درباره اظهاراتش در یک شبکه رادیویی عبری زبان توضیح دهد.

محمد المومنی، وزیر رسانه و ارتباطات اردن و سخنگوی رسمی وزارت خارجه این کشور تاکید کرد که اردن هیچ گونه اهانت به نهادهای دولتی خود را تحت هیچ شرایطی نمی‌پذیرد. المومنی در گفت‌وگو با خبرگزاری عمون با اشاره به اظهارات سفیر رژیم صهیونیستی تصریح کرد: دولت اردن هیچ گونه دست درازی و اهانت به پارلمان خود را نمی‌پذیرد.

وی افزود: سخنانی منتسب به نوو که رسانه‌ها منتشر کرده‌اند به نفع هیچ کسی نیست و تنها اوضاع را متشنج و تیره می‌کند.

سخنگوی دولت اردن ادامه داد: وزارت خارجه و نهادهای وابسته به آن پیگیر اظهارات نوو خواهند بود و با دقت این اظهارات را پس از بازگشت وی به اردن بررسی خواهند کرد.

المومنی گفت: سخنانی که به نوو نسبت داده می‌شوند، مخالفتی آشکار و صریح با چارچوب‌های دیپلماتیک اردن دارد و پافراتر گذاشتن از محدوده نقش دیپلماتیک این سفیر است.

وی در ادامه با تاکید بر موضع آشکار و قاطع اردن در مورد مساله فلسطین گفت: مساله فلسطین مهمترین موضع هر کشوری در جهان چه در مورد قدس و چه تجاوزات اسرائیل به اماکن مقدس و چه جنگ علیه غزه است.

در همین حال عاطف الطراونه، رئیس پارلمان اردن با رد واکنش انفرادی نمایندگان پارلمان نسبت به اظهارات نوو که وی آن را "ناسزا" توصیف کرد، گفت: واکنش مقامات اسرائیل به اظهارات نمایندگان و چهره‌های سیاسی اردن در راستای اهداف تکراری اسرائیل برای تغییر عنوان بحران است.

الطراونه در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی پترا اردن گفت: این دولت اردن است که باید به اظهارات نوو که در واقع تجاوزی آشکار به امور داخلی این کشور از سوی اشغالگران است پاسخی مناسب دهد.

وی تاکید کرد: دولت اردن باید مسئولیت سیاسی قانونی و دیپلماتیک خود را در این زمینه بپذیرد و اقدامات لازم و مناسب را برای واکنش به این افراط گرای‌های اسرائیل انجام دهد.

رئیس پارلمان اردن با اشاره به اینکه ادامه تجاوزات و جنایات رژیم صهیونیستی علیه ساکنان بیت‌المقدس، غزه و کرانه غربی، زیرپا گذاشتن آشکار اصلی‌ترین بندهای توافق نامه صلح است.

گفت: درنگ دولت اردن در برخورد با این سفیر از زمان شهادت زعیتر، قاضی اردنی و حمله وحشیانه این رژیم به ساکنان غزه باعث شده که وی اینگونه قلدرانه در مورد پارلمان کشوری صحبت کند که به خوبی می‌داند در میان مردم آن جایگاهی ندارد.

انتهای پیام

کد N597397