تقویت روابط مسکو و آبخازیا، خشم تفلیس را برانگیخت

رئیس‌جمهوری روسیه با امضای توافقنامه «همکاری استراتژیک» با منطقه جدایی‌طلب آبخازیا در گرجستان خشم تفلیس را برانگیخت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، دولت تفلیس بر این باور است که مسکو قصد دارد آبخازیا را به خاک خود الحاق کند؛ دقیقاً اقدامی که با شبه جزیره کریمه اوکراین کرد. توافقنامه مذکور همچنین با اعتراض شدید سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و اتحادیه اروپا روبه‌رو شد.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو در بیانیه‌ای گفت که این چیزی که توافقنامه خوانده می‌شود، به صلح و سازش پایدار در گرجستان کمکی نمی‌کند و ائتلاف غرب آن را به رسمیت نمی‌شناسد.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز توافقنامه مذکور را نقض تمامیت ارضی و حق حاکمیت گرجستان خواند و گفت: این اقدامات برای تلاش‌های جاری با هدف برقراری ثبات امنیتی در این منطقه گزند محسوب می‌شود.

روسیه و گرجستان در سال 2008 بر سر آبخازیا و اوستیای جنوبی وارد جنگ شدند که همین امر موجب کاهش شدید روابط مسکو با غرب از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی شد.

پس از جنگ مذکور، روسیه، آبخازیا و اوستیای جنوبی را به عنوان کشورهای مستقل به رسمیت شناخت. امضای توافقنامه با آبخازیا، هفت ماه پس از الحاق کریمه به خاک روسیه و حمایت کرملین از جدایی‌طلبان اوکراینی صورت گرفت. روز دوشنبه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و رهبر آبخازیا توافقنامه همکاری استراتژیک را در سوچی به امضا رساندند.

در پی این اقدام وزیر امور خارجه گرجستان با انتقاد شدید از امضای این توافقنامه، آن را گامی به سوی الحاق آبخازیا به فدراسیون روسیه خواند.

طبق توافق مذکور روسیه پنج میلیون روبل (111 میلیون و 400 هزار دلار) به آبخازیا کمک مالی ارائه می‌کند.

انتهای پیام

کد N597386