اردوغان همچنان رهبر مصر را "غیر مشروع" می‌داند

رئیس جمهوری ترکیه بار دیگر با "غیر مشروع" خواندن ریاست جمهوری عبدالفتاح سیسی، کشورهایی که مشروعیت رهبر مصر را پذیرفته‌اند، به باد انتقاد گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به کشتار حامیان محمد مرسی، رئیس جمهوری سابق مصر در اوت 2013 گفت: در تاریخ سیاسی اخیر نمی‌توان هیچ کشوری را پیدا کرد که طی یک روز 3000 تن را کشته باشد اما این اتفاقی است که در مصر رخ داد.

در جریان تحولات سال گذشته میلادی، نیروهای امنیتی مصر به تحصن حامیان محمد مرسی در میدان‌النهضه و رابعه العدویه حمله کردند.

وی در جریان سخنرانی خود در نشست زنان و عدالت که از طرف انجمن زنان و دموکراسی بر پا شده بود، تاکید کرد: هیچ کدام از رهبران پیشین مصر چنین عملی را مرتکب نشده بودند، آن‌ها شخصی را سرنگون کردند که با آرای مردمی انتخاب شده بود. حرف کشورهایی که خودشان را دموکراتیک می‌دانند، چیست؟ آیا آن‌ها اعتراض کردند؟

آنکارا و قاهره روابط دیپلماتیک خود را به حداقل رسانده‌اند و پس از موضع گیری ترکیه در قبال سقوط حکومت مرسی، مصر سفیرش را از آنکارا فرا خواند.

از آن زمان تاکنون اردوغان مکررا عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر را که پس از سرنگون کردن حکومت مرسی در ژوئیه 2013 برسرکار آمد، به باد انتقاد می‌گیرد. اردوغان با اشاره به کشورهایی که مشروعیت رهبر مصر را پذیرفته‌اند، گفت: زمانی که شما به آن‌ها نگاه می‌کنید، آن‌ها همچنان با وی (سیسی) با احترام زیادی برخورد می‌کنند. حتی اگر او خودش را مشروع بداند، اما ما او را مشروع نمی‌دانیم.

انتهای پیام

کد N597278