نخست‌وزیر سابق پرتغال رسما به فساد متهم شد

نخست‌وزیر سابق پرتغال رسما به فساد و جعل سند متهم شد و همچنان در بازداشت می‌ماند.

نخست‌وزیر سابق پرتغال رسما به فساد و جعل سند متهم شد و همچنان در بازداشت می‌ماند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، خوزه سوکراتس، نخست‌وزیر سابق پرتغال روز جمعه هفته گذشته پس از بازگشت از سفری در فرودگاه لیسبون بازداشت شد. این خبر کشور پرتغال و حزب سوسیالیست وی را که امید دارد در انتخابات سال آتی پیروز شود، شوکه کرد.

اواخر روز دوشنبه حکم دادگاه سوکراتس قرائت شد و وکیل نخست‌وزیر سابق پرتغال حکم مذکور را غیرمنصفانه و بدون توجیه توصیف کرد و گفت: درخواست استیناف می‌دهد.

کارلوس الکساندر، قاضی کیفری دادگاه لیسبون پس از سه روز بازجویی مداوم سوکراتس تصمیم خود را اعلام کرد و گفت وی به فرار از مالیات، فساد و پولشویی متهم است. این اولین بار است که یکی از نخست‌وزیرهای پرتغال به اتهام فساد بازداشت و بازجویی می‌شود. سیستم قضایی پرتغال بدنام است و به رسیدگی کند به پرونده‌ها مشهور است اما در سال‌جاری دادگاه‌های پرتغال مبارزه با فساد را با جدیت دنبال می‌کنند.

سوکراتس 57 ساله بین سال 2005 تا 2011 نخست‌وزیر بود و پس از ورود به کشورش از پاریس بازداشت شد. سه فرد دیگر مرتبط با سوکراتس نیز بازداشت شده‌اند که یکی از آنها راننده وی است.

گفته می‌شود که راننده مذکور حجم زیادی پول نقد توسط خودرویش از پرتغال به محل زندگی سوکراتس در پاریس منتقل کرده است. برخی از تحلیلگران بر این باورند که این اتهامات امید سوسیالیست‌ها را برای کسب رای اکثریت در انتخابات پارلمانی سال آتی تضعیف می‌کند.

انتهای پیام

کد N597205