ابوترابی فرد:

آمریکا قابل اعتماد نیست/ فقط با زبان قدرت می‌توان با آمریکا و متحدانش سخن گفت

سیاست مجلس

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به درس‌های مذاکرات یک سال گذشته ایران و 1+5، گفت: این مذاکرات به ما ثابت کرد آمریکا قابل اعتماد نیست و فقط با زبان قدرت می‌توان با آمریکا و متحدانش سخن گفت.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، در ابتدای جلسه روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی، محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلام تشکر از تلاش مجدانه و مقتدر تیم مذاکره کننده ایران به ویژه وزیر امور خارجه، گفت: امیدواریم در پرتوی عقلانیت مبتنی بر ایمان و اتکای بر خداوند و حرکت در چارچوب تعریف شده از سوی مقام معظم رهبری در ماه‌های پیش رو گام های بلندی را در راه حراست از منافع ملی و پاسداری از حقوق مشروع ملت ایران در حق استفاده از فناوری هسته‌ای برای اهداف صلح آمیز برداشته شود.

نماینده مردم تهران در ادامه به تشریح درس های مذاکرات یک سال اخیر ایران و 1+5 پرداخت و گفت: می توان از رفتار سیاسی و اجتماعی ملت بزرگ ایران در طول چند سال اخیر در اوج اعمال سیاست‌های خصمانه آمریکا و متحدانش علیه این ملت درس‌هایی آموخت.

نایب رئیس مجلس ادامه داد: ملت ایران با ایستادگی و مقاومت و خلق حماسه سیاسی 24 خرداد 92 و مشارکت تحسین برانگیز در اوج تنگناهای اقتصادی این حقیقت را برای مسئولان تبیین کردند که شاه کلید مطالبات ملت ایران حفظ اقتدار و عزت ملی و ایستادگی مسئولان در حفظ منافع ملت ایران است.

وی ادامه داد: امیدواریم این اصل کلیدی در مذاکرات آینده نیز مورد توجه قرار گیرد و قدم های استواری در راه وحدت ملی که بزرگترین سرمایه اجتماعی ماست، برداریم.

ابوترابی فرد پیگیری سیاست‌های منتج به انسجام ملی را از مهمترین استراتژی های اداره کشور در شرایط فعلی خواند و گفت: تردیدی نداریم مهمترین عامل اقتدار مذاکره کنندگان ایران، اقتدار و انسجام ملی است. باید مسئولان به نخبگان سیاسی و علمی توجه کنند و در راستای توجیه، اقناع، همفکری و مشاوره مستمر با آنها قدم بردارند.

وی ادامه داد: مسئولان با ارتباط مستمر با دانشگاه‌ها و کمیسیون های مجلس می توانند نقشه راه درست را تبیین کرده و با پشتوانه ملی گام های بلند و استوار بردارند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: واقعیت مذاکرات یک سال گذشته بیانگر این حقیقت است که تنها ادبیات حاکم بر محاوره و گفتگوی دولت های بزرگ، ادبیات قدرت است و ملتی می تواند از منافع خویش در برابر نظام حاکم بر جهان دفاع کند که قدرت بالاتری داشته باشد. امروز فقط می توان با زبان قدرت با آمریکا و متحدانش سخن گفت.

به گزارش مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با فریادهای مرگ بر آمریکای خود، اظهارات نایب رئیس را تایید کردند.

ابوترابی فرد تصریح کرد: باید برای افزایش اقتدار ملی در حوزه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی از تمام ظرفیت نظام بهره گرفت. آنچه بر قدرت ایران می افزاید، افزایش اقتدار ملی است که مسیر آن استفاده از ظرفیت های داخل کشور است.

وی با تاکید بر اینکه مسئولان نباید اقتدار ملی را در بیرون از مرزهای کشور جستجو کنند، گفت: اقتدار ملی را با استفاده از ملت ایران و در مسیر عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری می‌توان جستجو کرد. اقتدار ملی در تحکیم روابط دولت و ملت است.

نایب رئیس مجلس درس دیگر گفتگوی یک سال اخیر ایران و  1+5 را عدم اعتماد به آمریکا خواند و گفت: آمریکا به معنای واقعی کلمه قابل اعتماد نیست.

به گزارش مهر، نمایندگان با فریادهای مرگ بر آمریکای خود این اظهارات نایب رئیس مجلس را تایید کردند.

ابوترابی فرد اظهار داشت: من از شما همکاران عزیز و مردم آزاده جهان و دولت های مستقل سئوال می کنم چگونه می توان به دولتمردانی که منافع ملت آمریکا را قربانی منافع رژیم صهیونیستی می کنند اعتماد کرد؟ چگونه دولت‌هایی که منافع ملت های جهان را قربانی منافع مشتی صهیونیست کرده اند، قابل اعتماد خواهند بود؟

نایب رئیس مجلس تاکید کرد: ما اولا به ملت خویش اعتماد داریم، ثانیا به امدادهای خداوند و دعای مستجاب حضرت ولی عصر اعتماد داریم، ثالثا به ملت های آزادیخواه و دولت های مستقل جهان اطمینان داریم و با اعتماد به این سرمایه های بزرگ، نقشه راه خود را تدوین و در این مسیر گام برمی داریم.

وی در بخش دیگری از سخنرانی خود در پاسخ به سخنان هتاکانه شب گذشته کری وزیر امور خارجه آمریکا، اظهار داشت: اینکه آقای کری می گوید تحریم ها سر جای خود مانده و ایران به توافقنامه ژنو متعهد است، سخنی بی اساس است.

ابوترابی فرد ادامه داد: این سخن جایگاه هوشمندانه مذاکره کننده ایرانی و زیاده خواهی های قدرت ها را تبیین می کند.

نایب رئیس مجلس افزود: اولا تحریم ها سر جای خود نمانده است، ایستادگی ملت ایران شما را مجبور کرد برای بیرون آمدن از تنگناهای خود، تحریم ها را لغو کرده و با قبول حقوق ملت ایران برای دستیابی به فناوری هسته ای سر میز مذاکرات بنشینید.

وی با تاکید بر اینکه سازمان تحریم به شدت آسیب دیده است، گفت: شما نمی توانید تحریم ها را ادامه دهید. شما قادر به انجام این هدف نامشروع خود نیستید.

نایب رئیس مجلس با اشاره به اظهارات جان کری مبنی بر اینکه امروز جامعه جهانی از احساس آرامش و امنیت بیشتری نسبت به گذشته برخوردار است، گفت: این سخن آقای کری درست است، جامعه جهانی احساس امنیت بیشتری دارد و این امر به خاطر شکست آمریکا و اسرائیل در غزه، سوریه و عراق و شکست اهداف نامشروع آمریکا در اروپا، آسیا و آفریقاست.

وی در پایان تاکید کرد: امیدواریم در آینده شاهد افزایش امنیت جهان با افول قدرت آمریکا و اسرائیل باشیم.

به گزارش مهر، پس از پایان سخنرانی نایب رئیس مجلس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با فریادهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل، اظهارات وی را تایید کردند.