اظهارات اردوغان بار دیگر جنجال ساز شد

بین الملل اروپا

رئیس جمهور ترکیه که هنوز واکنش ها به اظهارات هفته قبل وی در مورد نحوه کشف قاره آمریکا ادامه دارد بار دیگر سخنانی را ایراد کرد که بازتابی گسترده در رسانه های جهان داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، "رجب طیب اردوغان" در اظهار نظری جدید گفت: برابری زن و مرد بر خلاف طبیعت است؛ چرا که طبیعت آنها با یکدیگر فرق می‌ کند.

این اظهارات با خشم گروهی از مدافعان حقوق برابری زن و مرد و نیز بازتاب جهانی روبه‌رو شده است. 

اردوغان در یک سخنرانی در کنفرانسی بین‌ المللی استانبول که دیروز دوشنبه انجام شد گفت: گاهی اینجا می‌گویند زن و مرد برابر هستند. ولی برابری میان زنان و برابری میان مردان عبارت درست تری است.

او با تاکید بر برابری زن در برابر قانون اعلام کرد که ترجیح می‌دهد به جای واژه تساوی، برای زنان، از واژه معادل برای آنها استفاده کند.

رئیس‌ جمهوری ترکیه گفته است دین اسلام جایگاه زن را تعریف کرده است: مادری. برخی این را متوجه می‌ شوند، برخی متوجه نمی‌ شوند. نمی‌توان این را به فمینیست‌ ها توضیح داد، چراکه آنها مفهوم مادری را قبول نمی کنند.

بر اساس این گزارش، این برای نخستین بار نیست که اردوغان در مورد زنان چنین اظهاراتی را ایراد می کند. وی شش سال قبل نیز با اشاره به این حدیث اسلامی که "بهشت زیر پای مادران است" گفته بود این رویکردی‌ است که ما به زنها داریم.

در همین رابطه حریت در گزارشی نوشت: فعالان حقوق زنان و گروهی از وکلا از زمانی که اردوغان در مقام نخست‌ وزیری بود، از رویکرد و افزایش اعمال سیاست‌ های محافظه‌کارانه او در این مورد انتقاد کرده‌ اند. 

سخنان گوناگون رجب طیب اردوغان گاه جنجال‌ برانگیز شده و به طور نسبتا گسترده‌ای بازتاب پیدا می‌کنند.

او اخیرا گفته بود که مسلمانان پیش از کریستف کلمب قاره آمریکا را کشف کردند و کلمب در خاطراتش از مسجدی نوشته که بر فراز تپه‌ ای در کوبا قرار داشته است.