عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای:

امیدواری‌ها برای رسیدن به یک توافق مشترک زیاد است/ایران به دنبال دستیابی به توافق در هفته‌های آتی است

سیاست خارجی

مذاکرات معقول‌تر شده و تمامی حقوق هسته‌ای مردم ایران حفظ شده و حتما غنی‌سازی در کنار رفع تحریم‌ها ادامه خواهد داشت‌./ تصمیم داریم که مذاکرات را در ماه های آینده به شکل جدی ادامه دهیم./ تعلیق تحریم‌ها نیز همچنان ادامه خواهد داشت و بر اساس آن صادرات، کانال‌های بانکی و مبلغ 700 میلیون دلار که به صورت ماهانه طبق 10 ماه گذشته در اختیار جمهوری اسلامی گذاشته شده در اختیار ایران گذاشته خواهد شد

عضو ارشد گروه مذاکره کننده هسته ای ایران با تاکید بر اینکه در مذاکرات اخیر ژنو، پیشرفتهای خوبی حاصل شده است،غنی سازی توسط ایران و برداشتن تحریم ها را موضوعات کلیدی این مذاکرات دانست و گفت:جمهوری اسلامی به دنبال رسیدن به تفاهم جامع در هفته های آتی است.

به گزارش ایلنا، سیدعباس عراقچی شب گذشته در برنامه گفت‌و‌گوی ویژه خبری شبکه دوم سیما خاطرنشان کرد: در شش ماه گذشته مذاکرات فشرده ای داشتیم. در این دوره پیشرفت های خوبی حاصل شد و نسبت به گذشته به دیدگاههای مشترکی دست یافتیم.

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای افزود: با توجه به موکول شدن دور پایانی مذاکرات به سوم آذر و همچنین پایان مهلت توافق ژنو لازم بود با یک توافق جدید نسبت به تمدید زمان مذاکرات اقدام کنیم.

وی ادامه داد: توافق طرفین مذاکره کننده بر ادامه مذاکرات، منتج به تمدید مذاکرات تا پایان ماه ژوئن سال جدید میلادی به مدت هفت ماه شد.

عراقچی تمدید هفت ماهه مذاکرات را به معنای ادامه مذاکرات در طول این هفت ماه ندانست و گفت: طرفین مذاکره کننده متفق القول بر این باور هستند که در فاصله ای کوتاه و در چند هفته آینده به یک توافق کلی دست پیدا کنیم و بلافاصله در مدت زمان کوتاه در جزئیات نیز توافق جامع حاصل شود.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: به دلیل مواجه نشدن با مشکلات به واسطه وجود تحریم های اعمالی که طبق برنامه زمان بندی می بایست امروز به پایان می رسید، مدت زمان هفت ماهه برای تمدید مذاکرات در نظر گرفته شد.

وی در مورد تعهدات جدید براساس توافق جدید انجام شده در وین گفت: ادامه روند مذاکرات بر اساس طرح اقدام مشترک خواهد بود و بر اساس توافق ژنو برنامه های ما ادامه خواهد داشت.

عراقچی گفت: تعلیق تحریم ها نیز همچنان ادامه خواهد داشت و بر اساس آن صادرات، کانال های بانکی و مبلغ 700 میلیون دلار که به صورت ماهانه طبق 10 ماه گذشته در اختیار جمهوری اسلامی گذاشته شده در اختیار ایران گذاشته خواهد شد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفت: درماه های پیش رو شرایط مناسب مذاکرات ادامه خواهد داشت.

وی افزود: مسیری که در10 ماه و به ویژه در دور آخر مذاکرات طی شد مسیر مناسبی بود و با توجه به نزدیک شدن دیدگاهها به یکدیگر امیدواریم بتوانیم برای رسیدن به یک توافق نهایی اقدام کنیم.

معاون وزیر امور خارجه کشور دربخش دیگری از این برنامه گفت: در رسیدن به توافق جامع هنوز در کلان آن مشکل داریم و مشکلاتی در این زمینه وجود دارد.

وی با بیان اینکه موضوعات متعددی وجود دارد و هدف رفع نگرانی‌ها است، گفت: نحوه ادامه غنی سازی و برداشتن تحریم ها موضوعاتی است که مورد بحث قرار گرفت.

عضو ارشد مذاکره کننده هسته ای گفت: در ابتدای مذاکرات کشورهای 1+5 رفع نگرانی ها را در برچیده شدن برنامه هسته ای ایران می دیدند اما در طول مذاکرات این دیدگاه به وجود آمده که حقوق ملت ایران باید محترم شمرده شود.

وی افزود: متخصصین هسته ای کشورمان که تیم مذاکره را همراهی می کنند راه حل های علمی مناسب ارایه کردند و در اقناع کارشناسان آمریکایی نقش بسزایی داشتند.

عراقچی ادامه داد: هرچند این اقدامات زمان بر بود اما در مجموع ما را در مسیری قرار داد که نسبت به ادامه مذاکرات امیدواری به وجود آورده است.

وی تصریح کرد: در مورد تحریم ها نیز در جهت بهره بردن از افراد متخصص اقتصادی و حقوقی برای ارایه راه حل های فنی اقدام شد و با توجه به تمامی این موارد هم اکنون در موقعیتی هستیم که تصویر روشن تری از مذاکرات را پیش روی خود می بینیم.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه نمی توان گفت که رسیدن به توافق 100 درصد است،گفت: امیدواری‌ها برای رسیدن به یک توافق مشترک زیاد است.

عراقچی در مورد روند مذاکرات در مدت زمان آینده گفت: توافق ژنو با توافق نهایی قابل مقایسه نیست چرا که توافق ژنو را می توان به آتش بس تعبیر کرد درحالی که توافق نهایی یک قرارداد صلح است.

وی توافق آتش بس را با یک مذاکره بین دو طرف امکان پذیر دانست و گفت: بحث و گفت وگو ها در هفت ماه آینده در مورد جزئیات خواهد بود.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: در 10 ماه گذشته استفاده زیادی از زمان بردیم و قسمت مشکل مذاکرات به پایان رسیده و زمان باقیمانده علیرغم دشواریهای موجود چشم انداز بهتری برای باز شدن گره ها پیش روی ما قرار داده است.

وی با اظهار امیدواری نسبت به اینکه در هفته های آینده گامهای اساسی در مذاکرات برداشته خواهد شد،گفت: توافق کلی بین طرفین مذاکره کننده وجود دارد که با یک فاصله دوهفته ای مذاکرات ادامه پیدا کند.

وی جلسه بعدی را در ماه دسامبر اعلام کرد و گفت: تصمیم داریم که مذاکرات را در ماه های آینده به شکل جدی ادامه دهیم.

عراقچی با بیان اینکه یکی از اعضای گروه نباید دیدگاه خود را به سایر کشورها دیکته کند، گفت: اینکه طرفین به این نتیجه برسند که از طریق زورگویی، فشار و درخواست های غیر واقعی امکان هدایت مذاکرات وجود نخواهد داشت، بسیار اهمیت دارد.

وی ادامه داد: مذاکرات معقول ترشده و تمامی حقوق هسته ای مردم ایران حفظ شده و حتما غنی سازی در کنار رفع تحریم ها ادامه خواهد داشت‌.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در مورد اختلاف نظربین کشورهای 1+5 گفت: هر چه مذاکرات جلوتر می رود و موضوعات ریزتر می شود اختلاف دیدگاهها بین اعضای 1+5 بیشتر مشهود می شود که البته مقداری از این اختلاف دیدگاه ها طبیعی است، اما جمهوری اسلامی ایران توقع دارد وقتی با طرفین مذاکره کننده وارد مذاکره می شود با یک دیدگاه مشترک و واحد روبرو شود چرا که به دنبال شش مذاکره نیستیم.

وی با تاکید بر اینکه در مورد هیچ موضوعی توافق نکرده ایم و هیچ توافقی صورت نمی گیرد مگر اینکه توافق نهایی حاصل شود،گفت: در موضوعات موجود نیز به تفاهم نرسیده ایم اما در موضوعات مختلف ایده های مشترکی بین طرفین وجود دارد.

کد N597049