آغاز رقابت انتخاباتی میان السبسی و المرزوقی در تونس

با وجود اینکه تونس همچنان منتظر اعلام نتایج نهایی دور نخست انتخابات ریاست‌جمهوری است اما در این کشور رقابت‌های دور دوم انتخابات میان محمد منصف المرزوقی و باجی قائد السبسی آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، باجی قائد السبسی، رئیس حزب ندای تونس در سخنانی اعلام کرد که منصف المرزوقی، رئیس‌جمهور تونس که دوران ریاستش پایان یافته است، نامزد جریان سلفی و رهبر جنبش النهضه بوده است. جنبش النهضه از اواخر 2011 تا اوایل 2014 اداره تونس را بر عهده داشته است.

السبسی در گفت‌وگویی مطبوعاتی عنوان داشت: کسانی که به المرزوقی رای دادن اسلامگرایانی هستند که می‌خواهند با او باشند و آنها اعضای النهضه و سلفی‌ها و انجمن‌های حمایت از انقلاب هستند.

این در حالی است که جنبش النهضه نامزدی را برای انتخاب ریاست‌جمهوری معرفی نکرده و اعلام کرده است که این آزادی را به حامیان خود داده است تا رئیس‌جمهوری را انتخاب کنند که ضامن‌کننده برقراری دموکراسی در تونس باشد اما مخالفان جنبش النهضه می‌گویند که این جنبش به صورت غیرعلنی از المرزوقی حمایت می‌کند اما جنبش النهضه این مساله را تکذیب کرده است.

براساس قانون انتخابات تونس دور دوم انتخابات در تاریخی تا نهایت 31 دسامبر آتی برگزار می‌شود.

مسوولان دو کمپین انتخاباتی السبسی و المرزوقی اعلام کردند: پس از اینکه هیچ یک از آنها در دور نخست نتوانستند اکثریت آرا را به دست آورند، در حال حاضر خود را برای دور دوم آماده می‌کنند.

این در حالی است که المرزوقی در کنفرانس خبری عنوان داشت: من از طرف مقابل (السبسی) می‌خواهم تا مناقشاتش براساس دشنام نباشد.

وی افزود: من در حال حاضر از تمامی گروه‌های دموکرات که با من جنگیدند و من ظرف 30 سال گذشته در کنار آنها جنگیده‌ام می‌خواهم تا برای تشکیل کشور دموکرات واقعی تلاش کنند.

انتهای پیام

کد N596928