فرمانده کل سپاه:

عده‌ای کافرین را غیر از مومنان دوست خود می‌دانند

سپاه پاسداران,سردار محمدعلي جعفري

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد که عده‌ای کافرین را غیر از مومنان دوست خود می‌دانند و دنبال رفاقت با آنها هستند و فکر می‌کنند، خیلی خبری است.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد که عده‌ای کافرین را غیر از مومنان دوست خود می‌دانند و دنبال رفاقت با آنها هستند و فکر می‌کنند، خیلی خبری است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سردار جعفری در همایش طلایه‌داران اقتصادی و محرومیت‌زدایی که در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، با تبریک هفته بسیج و گرامیداشت یاد شهدای انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس، تصریح کرد: بسیج بدون تردید در تمامی عرصه‌های فعالیت‌های اجتماعی نقش اساسی و تعیین‌کننده بر عهده داشته و خواهد داشت و مقام معظم رهبری نیز نقش همه‌جانبه بسیجیان در عرصه‌های مختلف فعالیت‌های اجتماعی و انقلاب اسلامی را مورد توجه قرار داده‌اند.

وی افزود: بسیج نه تنها در عرصه نظامی و دفاعی و امنیتی نقش تعیین‌کننده و سرنوشت‌ساز داشته است، بلکه در عرصه‌های دیگر از جمله جهاد فرهنگی، علمی، مردم‌یاری و موضوع سازندگی و محرومیت‌زدایی در کشور طی چند سال اخیر فعالیت‌هایی چشمگیری داشته و نقش بسزایی ایفا کرده است.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: بعد از نقش‌آفرینی بسیج در عرصه‌های دفاعی و امنیتی که برای نظام جمهوری اسلامی بسیار تعیین‌کننده بوده است، بسیج در عرصه جهاد سازندگی و محرومیت‌زدایی نیز نقش موثری داشته بخصوص در شرایطی که دشمنان ما روی فشار و تهدید و جنگ اقتصادی تمرکز کرده‌اند و از این طریق می‌خواهند مقاومت مردم ما را دچار مشکل و تردید کنند.

جعفری خطاب به حاضرین که بسیجیان بودند با بیان این‌که در این عرصه فعالیت کردن از جنبه‌هایی بسیار مهم است و برخی پیچیدگی‌ها را دارد، گفت: این عرصه، عرصه‌ای است که احتیاج به گذشت، ایثار ، فداکاری و پشت پا زدن به راحت‌طلبی دارد و شما عزیزان این موضوع را به جان خریده‌اید و در این عرصه فعالیت می‌کنید.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: امروز همه ما نیروهای مدافع انقلاب، پاسداران انقلاب و بسیجیان که اول پاسدار انقلاب اسلامی هستند، باید بدانیم که در فرمایشات مقام معظم رهبری در جمع خبرگان رهبری و نخبگان در یکی دو سال اخیر موضوعاتی مورد توجه بوده است که اتفاقا مساله و مشکل ما در همین است که این چند موضوع و نکته به خوبی یا درک نمی‌شود و یا مدیران و مسئولان‌مان در سطوح مختلف در کشور نمی‌خواهند این موضوعات را درک کنند.

جعفری در همین راستا ادامه داد: رمز اصلی پیروزی انقلاب و نقطه برجسته انقلاب که بسیج و نیروهای مدافع انقلاب آن را درک کرده‌اند توجه به اصول و ارزش‌های انقلاب و راهی است که رهبری معظم انقلاب نشان می‌دهند. باید دانست که رابطه مردم به عنوان امت اسلام با امام امت رابطه دلی و اعتقادی است و پیام 9 دی در پایان فتنه 88 هم همین‌ بود، اما در این میان و بین مردم و رهبری نظام مسئولان قرار دارند و منظور من از مسئولان فقط مسئولان رده بالا نیست.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: مسئولان در همه سطوح دچار این مشکل می‌شوند که طی آن به مبانی اصلی قدرت جمهوری اسلامی توجه نمی‌کنند. باید مبانی اصلی اقتدار ملی و ارزشی و اصولی که بر اساس آن عزت و اقتدار در دنیا پیدا کردیم را شناخت.

وی خاطرنشان کرد: مسئولان دو دسته هستند؛ یا وابسته به مسئول بالاتر برای انتصاب و یا وابسته به آرای مردم هستند و غیر از این نیست. این وابستگی یک مسئول در هر سطحی به اراده مسئول بالاترش و یا به آرای مردم مشکلی برای کار مسئولان در نظام اسلامی فراهم می‌کند و آن این‌که آنها از تکلیف الهی و عمل به آن فاصله می‌گیرند.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تاکید بر این‌که توجه به مردم، خوب و وظیفه ما و هر مسئول در نظام جمهوری اسلامی است، اظهار کرد: مشکلی که در اینجا به وجود می‌آید این است که فقط به بخشی از خواسته‌های مردم توجه می‌شود که معمولا این خواست‌ها رفاه و امنیت و معیشت و در واقع بخشی از خواست مردم است.

جعفری خاطرنشان کرد: بر این نکته که توجه نمی‌شود که خاستگاه اصلی مردم ما، ارزش‌ها، اصول، اعتقادات و باورهای آنان است که بر اساس آن انقلاب کرده‌اند و مدافع آن هستند و می‌بینیم که هر سال 22 بهمن باشکوه‌تر از سال قبل برگزار می‌شود در واقع خواسته مردم تنها مسائل اقتصادی و معیشت مردم نیست که اگرچه این حق مردم است، اما برخی توجهی به مولفه‌های اصلی قدرت ما که ایستادگی روی اصول و ارزش‌ها‌ست، ندارند و شاید آن اختلاف راهبردی و اساسی در دیدگاه‌ها از همین جا شروع می‌شود.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توجه توامان به خواست‌های مادی و نیازهای معنوی، اعتقادی و اصولی و ارزش‌ها را یک ضرورت خواند و در ادامه تاکید کرد: امروز دوست و دشمن بر اقتدار و عزت انقلاب اسلامی ما اقرار می‌کنند و معتقدند که این اقتدار روز به روز گسترش می‌یابد. حال سوال این است که مولفه‌های اصلی این قدرت، اقتدار و عزت چیست، جواب این سوال ایستادگی در برابر نظام سلطه و زیر بار حرف زور نرفتن است و این باعث عزت و اقتدار ما شده نه فقط ابعاد اقتصادی یا برخورداری ایران از نفت یا انرژی و دیگر مسائل.

وی در ادامه اظهار کرد: باورها و اعتقادات مردم ما برگرفته از دین و فرهنگ شیعه و فرهنگ عمومی مردم ایران و ایرانی است که طی آن ایرانی اقتدارطلب است و اقتدار را دوست دارد و این عنایت الهی است. مردم ما این را درست می‌دانند که کشورشان مقتدر باشد و مقابل قدرت مادی امروز دنیا بایستد و زیر بار حرف آنها نرود و همین مردم ما حاضرند پای این خواسته اصلی‌شان که یک خواسته غیرمادی، معنوی و فرهنگی است بایستند و سختی‌ها و فشارها را تحمل کنند و مردم ما این موضوع را در طول سال‌های بعد از انقلاب ثابت کرده‌اند که این فهم نمی‌شود.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: در تشخیص نیاز مادی مردم و همچنین نیازهای معنوی و اعتقادی اشتباه برخی مسئولان این است که فکر می‌کنند مردم نیاز مادی را بر نیاز معنوی ترجیح می‌دهند؛ اگرچه جزو اعتقادات دینی ما این است که معیشت و رفاه مردم در اولویت باشد اما توجه به این بعد بدون توجه به اصول و ارزش‌های اعتقادی و فرهنگی که در ذهن مردم نشسته یک مساله می‌شود و همه مساله ما اصلا از همین جا شروع می‌شود.

وی افزود:ملت ایران به خاطر جایگاه مقدس و ایستادگی‌اش در برابر نظام سلطه مورد تهاجم قرار گرفته و نه به خاطر این که ما در موضوع هسته‌ای پیشرفت می‌کنیم. اگر این باور وجود داشته باشد ممکن است طور دیگری مذاکره کنیم.

به گزارش ایسنا، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه گفت:‌یک نکته ی دیگری که به آن کمتر توجه می‌شود، پیام‌های این مقاومت و ایستادگی یا دستاوردهای عظیم انقلاب اسلامی است که امروز یک تحول عظیم جهانی را باعث شده است.

وی با اشاره به بخشی از فرمایشات مقام معظم رهبری در جمع خبرگان و نخبگان و تاکیدات ایشان بر این موضوع که تحولات رخ داده و این مولفه‌های قدرت که به سمت قدرت معنوی می‌رود ناشی از انقلاب اسلامی است، گفت:‌ اگر این موضوع را فهمیدیم یک وظایف و تکلیف‌هایی هم داریم و طبق فرمایش مقام معظم رهبری باید نقش خود را در این راستا به خوبی ایفا کنیم.

جعفری اظهار کرد:‌وقتی باور داشته باشیم که انقلاب اسلامی باعث تحولات عظیم جهانی شده و می‌شود، باید به دنبال این موضوع هم برویم که این نقش آفرینی را بیشتر کنیم و مردم ما این موضوع را به خوبی متوجه شدند، اما مشکل در لایه‌های بین مردم و مسئولان نظام است. اگر مسئولان این موضوع را به خوبی مورد توجه قرار دهند و بر مولفه‌های اصلی قدرت ملی و اقتدار ملی تمرکز کنند شرایط عوض می‌شود.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تاکیدبر این که ما نباید عزت و اقتدارمان را در بیگانگان دنبال کنیم و مولفه‌های اصلی قدرت و عزت داخل ایران و به دست خداست به آیه‌ای از سوره‌ی نساء اشاره کرد و ادامه داد: عده‌ای هستند که کافرین را غیر از مومنان دوست خود می‌دانند و دنبال رفاقت با آنها هستند و فکر می‌کنند، خیلی خبری است. آیا باور دارید که عزت به دست بیگانگان و کافران و حتی دشمنان است؟ خیر، به دست خداست.

وی با تاکید دوباره بر این که باید در کشور خود مولفه‌های عزت و اقتدار را پیدا کنیم گفت:‌ علت آسایش و آرامش ایران اسلامی به خاطر این است که مردم روی اصول و ارزش‌های خود ایستاده‌اند و توکلشان به خداست و مقاومت کردند و نگاه ایمانی و اعتقادی داشتند.

جعفری همچنین به آیه‌ی 82 سوره انعام اشاره کرد و گفت: آنهایی که به خدا ایمان می‌آورند ایمانشان را به شرک آلوده نمی‌کنند، در واقع نگاهشان به بیگانگان نیست، بلکه به توانمندی‌های داخلی نگاه دارند. البته اگر برخی از مسئولان نسبت به این نکات توجه نداشته باشند ما رحمانیت و رحیمیت خدا را هم داریم و سرجمع این حرکت یعنی امنیت و آسایش جمهوری اسلامی و این راه پر خیر و برکت انقلاب اسلامی در حال پیشرفت است.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان این که نگاه کلان نداشتن از مشکلات ماست گفت: در فرمایشات مقام معظم رهبری این موضوع آمده است که ما باید به مسائل کشورمان نگاه کلان و جامع داشته باشیم وگرنه دچار اشتباه می‌شویم. حال این نگاه کلان در تصمیم‌گیری‌ها از جمله تصمیماتی که در مذاکرات و مسائل هسته‌ای مد نظر قرار می‌گیرد، باید وجود داشته باشد.

وی اضافه کرد: وقتی حضرت آقا می‌فرمایند که بفهمیم در چه وضعی هستیم معنای دیگرش این است که یک عده متوجه نیستند و یا به هر دلیلی نمی‌خواهند توجه کنند.

جعفری با بیان این‌که قطعا در تصمیم‌گیری‌ها فقط نمی‌توانیم مسائل مادی رادر نظر بگیریم و در بعد فشارهای اقتصادی و تحریم‌های دشمن نگاهمان فقط مادی باشد، بار دیگر این موضوع را مورد توجه قرار داد که مولفه‌ی اصلی انقلاب ما ایستادگی در برابر سلطه است.

وی به بخش دیگری از فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر در نظر گرفتن جایگاه کشورمان در نظم جدید جهانی اشاره و اظهار کرد:‌ از واقعیت‌هایی که امروز مشاهده می‌کنیم پیروزی‌ها در منطقه و تسلیم شدن آمریکایی‌ها در برابر اقتدار نظام جمهوری اسلامی است که این موضوع در رفتار سیاسی‌شان در منطقه و همچنین رفتار نظامی و مذاکراتشان معلوم است. این که زیاده روی می‌کنند مثل خصلتی است که یک حیوان درنده دارد و نمی‌تواند کاری کند، ولی وقتی قدرتی مقابل حیوان درنده می‌گذارید او ترس را حس می‌کند و آنها ترس را حس کرده‌اند و با توجه به ملاحظاتی که دشمنان ما در مقابل جمهوری اسلامی دارند این موضوع مشاهده می‌شود.

وی همچنین با اشاره به فرمایش دیگری از مقام معظم رهبری مبنی بر این که موضوعات در این راستا غلط تحلیل نشود، گفت: متاسفانه کسانی هستند که برعکس تحلیل می‌کنند اما مردم ما خوب می‌فهمند.

جعفری در ادامه مورد توجه قرار دادن جایگاه ایران اظهارکرد: شاید الگوهایی که انقلاب‌های دیگر مثل انقلاب روسیه و فرانسه، دردنیا داشته‌اند، لحظه‌ای بوده است، اما انقلاب اسلامی ایران یک حرکت تدریجی است. برخی مخالفان داخلی در دهه دوم انقلاب شعار توقف انقلاب را سر دادند و گفتند نباید کاری به غزه و لبنان و فلسطین داشته باشیم و باید به مردم برسیم.

وی اضافه کرد:این در حالی است که رهبرمعظم انقلاب اسلامی بر این نکته تاکید داشتند که باید بفهمیم تحولات جهانی که ناشی از انقلاب اسلامی ایران است در زمان کوتاهی تحقق پیدا نمی‌کند. انقلاب اسلامی در یک مقطعی اتفاق نیفتاده که تمام شود.

وی با بیان این‌که انقلاب اسلامی نتیجه شهادت‌ها و رشادت‌ها در تاریخ اسلام است و تحولاتی را در منطقه و دنیا ایجاد کرده است، افزود: امروز وقتی موشک‌های مقاومت از شمال و جنوب از داخل غزه شمال اسراییل را پوشش داده یعنی سقوط رژیم منحوس و ناپاک و نامشروع اسراییل. و ان شاء الله فتح نهایی حتما به وقوع خواهد پیوست؛ چرا که همه وعده‌هایی که امام داده بودند تحقق پیدا کرده و این موضوع نیز تحقق پیدا می‌کند.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان این‌که دنیا درگیر تحولات اساسی است در ادامه گفت: مساله دیگری که کمتر به آن توجه می‌شود و مقام معظم رهبری فرمودند که باید آن را باور داشته باشیم و این به این معنی است که یک عده آن را قبول ندرند، این است که ملت ایران به خاطر جایگاه مقدس و ایستادگی‌اش از سوی نظام سلطه مورد تهاجم قرار گرفته و نه به خاطر این که ما در موضوع هسته‌ای پیشرفت می‌کنیم. اگر این باور وجود داشته باشد ممکن است طور دیگری مذاکره کنیم.

وی همچنین خاطر نشان کرد:‌ما اول از همه باید خودمان را باور کنیم و ثمره خون شهدا را حفظ و با همه وجود تلاش کنیم که این موضوع را عملیاتی کنیم. همه‌ی مسئولان که در هر کجای نظام اسلامی مسئولیت مدیریتی دارند، باید به این موارد توجه داشته باشند و ما روی این اصول حرکت کنیم تا این که این رویکرد به گفتمان ومطالبه عمومی تبدیل شود والا ممکن است خدای نکرده در داخل درجا بزنیم و در خارج از ما جلو بزنند و ماعقب بمانیم.

وی فرمان تشکیل بسیج از سوی امام راحل را نقطه عطف تاریخی و باعث بیمه شدن انقلاب دانست و خطاب به جمع حاضر گفت: قدر خود، همدیگر و مردم‌مان را بدانیم و بیش از این برای همه مردم بخصوص مردمی که جامعه هدف شما یعنی محرومین هستند تلاش کنیم.

انتهای پیام

کد N596841