دادگاه رهبران خمرهای سرخ به سال آتی موکول شد

دادگاه تحت حمایت سازمان ملل در کامبوج، رسیدگی به پرونده قتل‌عام توسط دو تن از رهبران خمرهای سرخ را به دلیل تحریم جلسات توسط وکلای مدافع یکی از متهمان، به ژانویه 2015 موکول کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، «نون چی» 88 ساله موسوم به «برادر شماره دو» و «خیو سامفان» 83 ساله رئیس سابق دولت کامبوج در ماه اوت به اتهام فعالیت علیه بشریت به حبس ابد محکوم شدند.

این دو تن اولین شخصیت‌های مطرح رژیمی بودند که به دلیل مرگ بیش از دو میلیون کامبوجی طی سال‌های 1975 تا 1979 به زندان افتادند. هر دو متهمان پس از انتشار محکومیت خود خواستار تجدیدنظر شدند.

دادگاه رسیدگی دوم که متهمان مذکور با اتهام دیگری به عنوان قتل‌عام مسلمانان قوم «چام» و «ویتنامی‌ها» و همچنین اتهامات جدیدی از جمله جنایت علیه بشریت و اقدام به جنایات جنگی رو به رو شدند. اما رسیدگی به این پرونده در دادگاه تجدیدنظر به دلیل بایکوت دادگاه توسط وکلای مدافع که خواستار صدور رای عدم صلاحیت قضات دادگاه شده بودند، به اواسط اکتبر موکول شد.

درخواست صدور رای عدم صلاحیت قضات اوایل ماه جاری تایید نشد و وکیل مدافع نون چی بار دیگر در جلسه دادگاه شرکت کردند، اما خیو سامفان از وکلای خود خواست تا در جلسه رسیدگی شرکت نکنند چرا که به اعتقادش شرکت در جلسه حق او برای داشتن یک محکومیت قانونی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به دلیل عدم شرکت وکلای مدافع سامفان در جلسه رسیدگی، این دادگاه به هشتم ژانویه 2015 موکول شد.

پرونده پیچیده این متهمان به دلایلی از جمله افزایش سن آن‌ها و همچنین تعداد زیاد اتهامات در سال 2011 به چند پرونده کوچک دیگر دسته‌بندی شد.

انتهای پیام

کد N596701