تعیین نماینده ویژه هند در مذاکرات مرزی با چین

سیاسی

دولت هند امروز (دوشنبه) مشاور امنیت ملی این کشور را به عنوان نماینده ویژه با چین معرفی کرد و بدین ترتیب راه را برای از سرگیری مذاکرات بر سر مرز مورد مناقشه میان دهلی‌نو - پکن هموار کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، تنش‌های مرزی میان هند و چین طی ماه‌های اخیر به شدت بر سر گشت‌زنی و دفاع مرزی افزایش یافته است.

«آجیت دووال» یکی از مشاوران نزدیک نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند است و قرار است رهبری مذاکرات با «یانگ جیئچی» رایزن دولت چین را بر عهده بگیرد و برای دست‌ یافتن به توافق سازش بر سر 3500 کیلومتر مرز مشترک تلاش کند؛ سازشی که می‌تواند به توسعه سریع خطوط تجاری بینجامد.

ارتش‌های هند و چین در ماه سپتامبر در بخش «لاداخ» در غرب هیمالیا درگیر شدند و این در حالی بود که «شی جینپینگ» رئیس‌جمهوری چین برای شرکت در اولین نشست با مودی، به هند سفر کرده بود.

در پی آن رهبران دو کشور برای حل اختلافات مرزی و ارائه راه‌حل توافق کردند. این در حالی است که پیشتر 17 دور مذاکرات طی دهه گذشته و مذاکرات جدید میان دیپلمات‌های دو کشور ناکام مانده است.

چین بر این باور است که بیش از 90 هزار کیلومتر مربع از مرز مشترک در بخش شرقی هیمالیا مورد سوءاستفاده هند قرار گرفته است. هند نیز معتقد است که چین 38 هزار کیلومتر از اراضی‌اش را در فلات «آکسای چین» در غرب هیمالیا اشغال کرده است.

دفتر نخست‌وزیر هند اعلام کرد، آجیت دووال که در مسائل امنیت ملی از تندروها محسوب ‌می‌شود، قرار است علاوه بر موضوع مرزی، رایزنی‌های استراتژیک با چین را دنبال کند.

(عکس: آجیت دووال در کنار نخست‌وزیر هند)

انتهای پیام

کد N596697