شرفخانی خبر داد

اجرای امینانه نیات واقفین مرتبط با عزاداری امام‌حسین(ع)در 15 هزار نقطه کشور

امام حسين ع ,سازمان اوقاف

معاون سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اجرای موفق طرح سوگواره بصیرت عاشورایی از اجرای امینانه نیات واقفان خیراندیش، در بیش از 15 هزار امامزاده، بقعه متبرکه، حسینیه، تکایا و مساجد سراسر کشور، همزمان با ماه محرم خبر داد.

معاون سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اجرای موفق طرح سوگواره بصیرت عاشورایی از اجرای امینانه نیات واقفان خیراندیش، در بیش از 15 هزار امامزاده، بقعه متبرکه، حسینیه، تکایا و مساجد سراسر کشور، همزمان با ماه محرم خبر داد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی با بیان این‌که «روز عاشورا از دیرباز، تجلی درگیری حق و باطل و روز فداکاری و جانبازی در راه دین و عقیده شناخته شده است» اظهار کرد: امام حسین (ع) در این روز با یارانی اندک ولی با ایمان و پر صلابت، با عزتی بزرگ و شکوهمند، با سپاه سنگدل و بی دین یزیدی به مقابله برخاست و کربلا را به صحنه همیشه زنده عشق خدایی و آزادگی مبدل ساخت.

وی با بیان این‌که «شناساندن مکتب سرخ عاشورا و عمق بخشیدن به باورهای اقشار مختلف جامعه در خصوص اهداف والای نهضت حسینی، همواره رکن اصلی برنامه‌های فرهنگی سازمان اوقاف بوده است» افزود: سازمان اوقاف و امور خیریه در لبیک به فرامین مقام معظم رهبری، مبنی بر تبدیل بقاع متبرکه به قطب‌های فرهنگی و به منظور جهت دهی به مراسم عزاداری و اجرای صحیح نیات موقوفات مرتبط، طرح‌ها و برنامه‌های پرباری را به اجرا در آورده است.

شرفخانی اضافه کرد: سوگواره «بصیرت عاشورایی» در همین راستا و با هدف گسترش و تعمیق بصیرت در جامعه و نیز به منظور اجرای هرچه بهتر و صحیح‌تر نیات واقفین خیراندیش، برای چهارمین سال متوالی با برنامه‌های متنوعی اعم از «تجمع بزرگ لبیک یا حسین»، «همایش شیرخوارگان حسینی»، «سوگواره احلی من العسل» و «همایش رهروان زینبی» در آستان مقدس 2783 بقعه متبرکه و امامزاده کشور طی ماه محرم اجرا شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اهداف برگزاری طرح سوگواره «بصیرت عاشورایی» تصریح کرد: اجرای نیات واقفین خیراندیش با استفاده از ظرفیت امامزادگان و بقاع متبرکه در جهت هرچه مطلوب‌تر برگزار کردن مراسم عزاداری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، تقویت باورهای دینی و تبیین قیام عاشورا در بین عموم مردم، تبیین جایگاه حکومت اسلامی و نقش ولایت فقیه در اداره جامعه اسلامی، ایجاد بصیرت عاشورایی با استفاده از بیانات امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و بیان صحیح وقایع نهضت حسینی و روشنگری نسبت به خرافات و انحرافات از اهداف برگزاری این طرح است.

وی با اشاره به راه اندازی قرارگاه مرکزی حضرت سید الشهدا (ع) در ستاد سازمان اوقاف و ادارت کل اوقاف استان‌ها گفت: قرارگاه مرکزی با عنوان «حضرت سید الشهدا (ع)» در ستاد سازمان جهت برنامه‌ریزی، فعال سازی و نظارت برحسن اجرای طرح سوگواره بصیرت عاشورایی، هدایت و راهبری و تنظیم دستور العمل‌ها و ابلاغیه‌های مرتبط با این طرح راه اندازی شد و همچنین در ذیل آن نیز در هر استان، قرارگاهی با همین نام ایجاد شد.

شرفخانی اضافه کرد: طرح سوگواره «بصیرت عاشورایی» علاوه بر بقاع متبرکه و امامزادگان در حسینیه‌ها، مساجد و تکایا نیز برگزار شد که امسال در مجموع طی ماه محرم 12 هزار و 344 حسینیه، مسجد و تکیه مجری برگزاری این طرح بودند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: 13 هزار و 639 مجلس تعزیه داری و روضه خوانی حضرت ابا عبدالله طی ماه محرم در طرح سوگواره «بصیرت عاشورایی» برگزار شده است.

وی با بیان این‌که «یکی از برنامه‌های سازمان اوقاف در راستای اجرای طرح بصیرت عاشورایی اعزام مبلغ از حوزه علمیه قم و حوزه‌های علمیه استانی به سراسر کشور جهت اجرای طرح‌ها و برنامه‌هاست» افزود: امسال در مجموع 5 هزار و 463 مبلغ اعزامی از حوزه علمیه قم، از حوزه‌های علمیه استان‌ها و روحانیون مستقر در بقاع متبرکه در روند برگزاری این طرح مشارکت کردند.

شرفخانی ادامه داد: امسال در 415 بقعه متبرکه، برپایی خیمه‌های معرفت با هدف پاسخگویی به سوالات شرعی، ترویج و تبلیغ فرهنگ وقف، مشاوره خانواده، تبلیغ چندرسانه‌ای، مشاوره کودک و نوجوان و ... برپا شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: «تجمع بزرگ لبیک یا حسین» همزمان با روز دوم محرم سالروز ورود کاروان امام حسین (ع) به صحرای کربلا در 220 آستان مقدس امامزادگان و بقاع متبرکه کشور برگزار شد و «همایش شیرخوارگان حسینی» نیز در 355 بقعه متبرکه و امامزاده برگزار شد.

وی اضافه کرد: «سوگواره احلی من العسل» امسال برای اولین بار در 246 بقعه متبرکه و امامزاده و همچنین «همایش رهروان زینبی» ویژه بانوان در روز 12 ماه محرم در 335 بقعه متبرکه و امامزاده برگزار شد.

شرفخانی با بیان این‌که «یکی از برنامه‌های موکد امسال اقامه نماز ظهر عاشورا در بقاع متبرکه و امامزادگان بود» گفت: امسال در مجموع نماز ظهر عاشورا در 1795 بقعه متبرکه و امامزاده با حضور خیل جمعیت عزاداران حسینی اقامه شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان این‌که «برگزاری سوگواره «بصیرت عاشورایی» و اجرای امینانه نیات واقفان در قالب این طرح موجب تشویق مردم به سمت ثبت وقف‌های جدید می‌شود» تصریح کرد: امسال در مجموع طی ماه محرم و در قالب اجرای سوگواره «بصیرت عاشورایی»، 132 وقف جدید توسط واقفان خیراندیش در کشور به ثبت رسید.

شرفخانی اضافه کرد: در سومین روز شهادت حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) برای آن حضرت و یاران با وفایش ختم قرآن و محفل انس با قرآن در 450 بقعه متبرکه برگزار شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امسال برپایی نمایشگاه «سبک زندگی حسینی» نیز در بقاع متبرکه پیش بینی شده بود که در مجموع این نمایشگاه در 1550 بقعه متبرکه برپا شد.

انتهای پیام

کد N596640