سنگی دیگر در راه استقلال فلسطین/لایحه دولت-ملت یهودیان تصویب شد

کابینه رژیم صهیونیستی روز یکشنبه ۲۳ نوامبر، با پیش نویس قانونی موافقت کرد که براساس آن اسرائیل بعنوان دولت-ملت یهودیان رسمیت می یابد.

سنگی دیگر در راه استقلال فلسطین/لایحه دولت-ملت یهودیان تصویب شدکابینه رژیم صهیونیستی روز یکشنبه ۲۳ نوامبر، با پیش نویس قانونی موافقت کرد که براساس آن اسرائیل بعنوان دولت-ملت یهودیان رسمیت می یابد.

 

 

 

این لایحه اگرچه برغم مخالفت برخی از وزاء تایید شد اما برای این که بصورت قانون در آید باید به تصویب اولیه و ثانویه پارلمان اسرائیل برسد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل می گوید:«در دولت-ملت اسرائیل تمام شهروندان از حقوق مساوی برخوردار خواهند بود و ما بر روی این تاکید می کنیم اما فقط یهودیان از حقوق ملی برخورداری از مثلا؛ پرچم، سرود ملی و دیگر نمادهای ملی برخوردار خواهند بود و حق تمام یهودیان خواهد بود تا به اسرائیل مهاجرت کنند.»

براساس این لایحه زبان عربی در کنار زبان عبری زبان رسمی شناخته نشده و فقط یهودیان حق تعیین سرنوشت کشور اسرائیل را خواهند داشت.

منتقدان، این لایحه را نژادپرستانه و طرحی می خوانند که می تواند از بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمینی که از آن رانده شده اند ممانعت بعمل آورد و سنگی باشد در راه تشکیل کشور فلسطین مستقل.

52261

کد N596148