گزارش خبرنگار اعزامی مهر به وین/60

ایران همچنان به دنبال توافق/تمدید نشان ناتوانی طرف مقابل در اخذ تصمیم سیاسی

سیاست سیاست خارجی

در حالی که دهمین دور مذاکرات هسته ای آخرین ساعات را طی می کند و هر چند که ایران همچنان به دنبال عدم تمدید مذاکرات است اما گفته می شود که گزینه تمدید بر روی میز مذاکره کنندگان قرار گرفته است .

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به وین ، دهمین دور از مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای 1+5 در آخرین ساعت است .

سوم آذر ماه که پیش از این به عنوان روز سرنوشت ساز مذاکرات هسته ای ایران از آن یاد می شد، در حالی در وین آغاز شد که برخلاف یک روز قبل که معادلات حاضر در وین بر روی یک توافق احتمالی با عنوان توافق سیاسی پیش می رفت، صحبت از تمدید شکل جدی تری به خود گرفته است .

 از بعد از ظهر روز گذشته و در پی اولین دیدار دو جانبه وزرای امور خارجه ایران و آمریکا برخی از مقامات آمریکایی خبر دادند که گفتگوها درباره تمدید مذاکرات آغاز شده است.

پیش از این در سناریویی از پیش تعیین شده برخی از خبرگزاری های خارجی از جمله خبرگزاری رویترز و فرانسه از تمدید مذاکرات سخن گفته بودند و اینکه این احتمال وجود دارد که تمدید مذکور تا اواخر امسال ادامه داشته باشد .

از سوی دیگر حضور وزرای امور خارجه 6 کشور عضو 1+5 در وین تحلیل درباره احتمال تمدید را کمرنگ می کرد. شایعات حاکی از آن بود که وزرای خارجه برای امضای یک توافق به وین سفر کرده اند هر چند که این توافق می تواند یک توافق سیاسی باشد.

اما احتمال توافق سیاسی به دلیل دیگری نیز مطرح شد. در شرایطی هر دو طرف اعلام کردند موارد اختلافی همچنان برروی میز مذاکره است، تنها سه احتمال می توانست مطرح باشد . اعلام شکست مذاکرات، توافقی کلی بر روی چارچوب و تمدید مذاکرات.

از صبح امروز اما در وین اخبار رسانه های غربی حاکی از گزینه تمدید مذاکرات است. هر چند که در این میان تیم مذاکره کننده ایران همواره تأکید داشته است که تمایلی به تمدید ندارد و به دنبال توافق در این مذاکرات است اما گزینه تمدید ظاهرا بر روی میز قرار گرفته است .

ایران پیش از این نیز اعلام کرده بود که در طول یک سال گذشته با توجه به پیشنهادات و ایده های متعددی که داشته و همکاریهایی که برای رفع نگرانی ها انجام داده است امکان توافق را محتمل می داند و قطعا در حال حاضر نیز هر گونه عدم توافق نشان دهنده عدم توانایی طرف مقابل در تصمیم گیری است .

به هر حال گفته می شود با این وجود اکنون گزینه تمدید تبدیل به گزینه ای محتمل شده است که البته خود تمدید نیز می تواند سناریوهای مختلفی در پی داشته باشد . امکان تمدید توافق ژنو، تمدید کوتاه مدت برای دست یابی به توافقی جامع از سناریوهای موجود و مطرح است که البته هنوز اخباری در این باره که چه مدل تمدید مورد نظر طرفین قرار گیرد وجود ندارد .

برخی رسانه های غربی از تمدید چند ماهه خبر داده اند و خبرگزاری رویترز از آغاز مذاکرات از 15 دسامبر در عمان خبر داده است.

هیچ یک از اخبار منتشر شده درباره تمدید مذاکرات هنوز از منابع رسمی به ویژه تیم مذاکره کننده کشورمان تأیید نشده است .