سوم آذر؛ هفتمین روز مذاکرات و آخرین اخبار

ايران,انرژي هسته‌يي,مذاكرات ايران و گروه 1 5,آمريكا,روسيه

یک مقام نزدیک به تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران با اشاره به محتوای دیدار وزیران خارجه ایران و آمریکا به خبرنگار ایسنا اعلام کرد که در این دیدار درباره نحوه ادامه مذاکرات گفت‌وگو شد.

این مقام ایرانی با اعلام این مطلب به خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعزامی به وین، ادامه داد: در ملاقات ظریف و کری درباره موضوعات مختلف هسته‌ای و هم‌چنین راه‌حل‌های مربوط به آن‌ها گفت‌وگو شد. سناریوهای مختلف نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت که موضوع نحوه ادامه مذاکرات یکی از آن‌ها بود.

به گزارش ایسنا، ششمین روز از مذاکرات در حالی پشت سر گذاشته شد که جان کری ، وزیر خارجه آمریکا عصر روز یک‌شنبه در صفحه توییتر خود نوشت: ما در مذاکرات وین بسیار آرام (کم کم) ادامه می‌دهیم.

لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه نیز در صفحه توئیترش نوشت: در وین برای به دست آوردن یک توافق مثبت بر سر مساله هسته‌ای ایران کار می‌کنیم تا برای صلح قدمی برداشته باشیم.

خبرگزاری رویترز هم گزارش داد که یک مقام ارشد آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، هم مدعی شد که محمد جواد ظریف و جان کری روز یکشنبه درباره‌ احتمال تمدید مذاکرات هسته‌ای گفت‌وگو کرده‌اند. تمرکز ما هنوز روی برداشتن گام‌هایی جهت دستیابی به یک توافق قرار دارد اما طبیعی است که ما در 24 ساعت باقی مانده تا ضرب‌الاجل تعیین شده با همپیمانان‌مان در گروه 1+5 درباره‌ یکسری مسائل رایزنی می‌کنیم. تمدید مذاکرات یکی از این گزینه‌هاست و تعجبی ندارد که ما در رایزنی با ایرانی‌ها درباره‌ این گزینه گفت‌و گو کرده باشیم.

وی همچنین در گفت‌وگو با شبکه‌ خبری سی ان ان اظهار کرد:‌ آمریکا ممکن است مذاکرات هسته‌ای با ایران را به منظور دستیابی به یک توافق جامع تمدید کند.

به گزارش ایسنا یک مقام ارشد ایرانی نیز که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری رویترز گفت: در صورت شکست مذاکرات در وین می‌توانیم همکاری‌های خود با مسکو و پکن را افزایش دهیم.

وی با بیان این‌که «به طور قطع ما برای شکست مذاکرات طرحی جایگزین داریم» بدون ارائه جزئیات بیشتر در این زمینه، گفت: من نمی‌توانم جزئیات بیشتری فاش کنم اما ما همیشه روابط خوبی با روسیه و چین داشته‌ایم. طبیعی است که اگر مذاکرات به شکست بیانجامد ما همکاری‌های خود با دوستانمان را افزایش می‌دهیم و فرصت‌های بیشتری را برای حضور آنها در بازار خوب ایران فراهم می‌کنیم. ما در بسیاری از مسائل شامل سوریه و عراق دیدگاه‌های مشترکی (با روسیه و چین) داریم.

محمدعلی نمازی نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی، هم‌چنین حشمت‌الله فلاحت پیشه نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی، علی تاجرنیا فعال سیاسی، و ... تحلیل هایی را در زمینه مذاکرات هسته‌ای داشته‌اند.

کد N595455