دستور دولت خارطوم به خروج نیروهای صلح‌بان از سودان

دولت سودان به نیروهای حافظ صلح مشترک سازمان ملل- اتحادیه آفریقا دستور داد تا از این کشور خارج شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این درخواست در حالی مطرح شده است که اختلافات و تنش‌ها میان خارطوم و نیروهای حافظ صلح بر سر تحقیقات درباره اتهام‌های تجاوزات گسترده بالا گرفته است.

سخنگوی هیات حافظان صلح اعلام کرد، درخواست رسمی طی روزهای گذشته به دست این هیات رسیده است. اختلافات از آنجا آغاز شد که دولت خارطوم به سازمان ملل اجازه نداد برای بررسی گزارش‌های تجاوز گسترده به "تبیت" که روستایی بحران‌زده در دارفور است، دسترسی پیدا کند. اخیراً رسانه‌ها گزارش دادند که اواخر ماه گذشته میلادی زنان این روستا مورد تجاوز سربازان متحد دولت قرار گرفته‌اند.

چند روز پس از آن، به این هیات مشترک اجازه داده شد تا با همراهی نیروهای دولتی از روستای مذکور بازدید کند. پس از آن هیات سازمان ملل و اتحادیه آفریقا اعلام کرد، به شواهدی درباره تجاوز دست یافته است اما نیاز به تحقیقات بیشتر دارد. اما پس از آنکه درخواست دیگری به دولت خارطوم داده شد، پاسخی به آن داده نشد.

در پی این تحولات شورای امنیت سازمان ملل از خارطوم درخواست کرد تا اجازه دسترسی نیروهای حافظ صلح را به مناطق مذکور بدهد.

در بیانیه شورای امنیت آمده است: نیروهای سازمان ملل باید به سرعت و بدون هیچ محدودیتی به مناطق درخواستی در اطراف دارفور اعزام شوند و تحقیقات شفافی انجام دهند.

از سوی دیگر بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل امروز (دوشنبه) بار دیگر نگرانی عمیق خود را از اتهام‌های تجاوز ابراز کرد و گفت که برای رسیدگی به گزارش‌های منتشر شده، انجام تحقیقاتی فوری و شفاف لازم است.

با این حال دولت سودان شدیداً از اظهارات هیات حافظان صلح انتقاد کرده و علی کرتی، وزیر خارجه سودان گفته است «این هیات یا به وظایفش عمل می‌کند و یا باید سریعاً خارج شود».

حکم این نیروها در سال 2007 صادر و در ماه مارس منتفی شد. شورای امنیت سازمان ملل نیز از دبیر کل این سازمان خواسته است تا استراتژی خروج تا فوریه را آماده کند.

در همین حال شرایط امنیتی در دارفور در سال‌جاری وخیم‌تر شده و بیش از 300 هزار تن از خانه‌هایشان گریخته‌اند.

انتهای پیام

کد N595302