از یار نامرئی ظریف تا مهمان ناخوانده وین

مطبوعات,مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1

روزنامه‌های صبح ایران دوشنبه 3 آذر هم ترجیح دادند تیتر یک خود را به وین و مذاکراتی اختصاص دهند که در این شهر اروپایی در جریان است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، روزنامه کیهان روز دوشنبه 3 آذر تیتر یک خود را به سخنان باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا اختصاص داده و از قول او نوشته که «ساختار تحریم‌ها تغییر نمی‌کند»

این روزنامه که یکی از منتقدان روند مذاکرات ایران با 1+5 است، گزارش تجمع دانشجویان در مقابل راکتور اتمی تهران را هم در صفحه یک خود آورده و تیتر زده: «هشدار دانشجویان نسبت به قربانی شدن دستاوردهای هسته‌ای»

این در حالی است که روزنامه فرهیختگان در صفحه نخست خود روایت دیگری از سخنان اوباما را برای تیتر یک امروز انتخاب کرده است: «واکنش‌ها به توافق احتمالی در وین / اوباما: کنگره با من»

روزنامه جمهوری اسلامی اما در تیتر نخست خود این پرسش را مطرح کرده: «روز پاياني مذاكرات هسته‌اي توافق يا تمديد؟»

این روزنامه نوشته: «درحالی‌که مذاكرات هسته‌اي ايران به نقطه پايان ضرب‌الاجل رسيده است، كشورهاي 1+5 هم‌اکنون در مرحله‌اي هستند كه بايد ميان توافق يا شكست سياسي دست به انتخاب بزنند. در همين حال برخي رسانه‌هاي خارجي از حصول يك توافق سياسي ميان دو طرف در آخرين ساعات پاياني شب گذشته خبر داده‌اند. خبري كه تاكنون از سوي مذاکره‌کنندگان ايراني تأیید يا رد نشده است.»

روزنامه دنیای اقتصاد اما تیتر یکی روی پیشخوان روزنامه فروشی ها آمده که مرتبط با سفر وزیر امورخارجه عربستان به وین است. این روزنامه در گزارشی از سعودالفیصل وزیر امور خارجه عربستان به‌عنوان «میهمان ناخوانده وین» نام‌برده و نوشته «افزایش احتمال توافق سیاسی؛ مأموریت سعودالفیصل چیست؟»

روزنامه جام جم وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، برای روز پایانی مذاکرات تیتر «توافق نیم‌بند» را انتخاب کرده و نوشته: «امروز در حالی ‌فرصت یک‌ساله دستیابی به توافق جامع هسته‌ای میان ایران و 1+5 به پایان می‌رسد که آخرین خبرها از محل گفت‌وگوها حکایت از دور از دسترس بودن توافق نهایی داشته و رسانه‌ها احتمال می‌دهند امروز یک توافق نیم‌بند غیر مکتوب بدون امضای سندی مشخص، مورد توافق طرفین قرار گیرد.»

همشهری روزنامه وابسته به شهرداری تهران از «ناهماهنگی 1+5 در دور نهایی مذاکرات» خبر داده و روزنامه شرق در تیتر نخست خود روز پایانی مذاکرات را این‌گونه توصیف کرده است: «امروز؛ نقطه‌جوش هسته‌ای»

روزنامه آرمان اما روی موضوع دیگری انگشت گذاشته: «دیدار دوبه‌دوی ظریف و کری / اتفاق بزرگ وین» این روزنامه همچنین در سرمقاله خود به قلم حسین زاغفر نتایج اقتصادی موفقیت در مذاکرات را بررسی کرده است.

روزنامه آفتاب یزد نگاه دیگری به ماجرا داشته و در گفت‌وگوی با صاحب‌نظران و فعالان سیاسی به بررسی این موضع پرداخته است:«اگر توافق نهایی نشود؟!» چه اتفاقی می‌افتد.

روزنامه اطلاعات در آخرین روز ضربالاجل اعلام شده برای رسیدن به توافق جامع،به اظهارات وندی شرمن دیپلمات آمریکایی در باره کارشکنی برخی از متحدان آمریکا و کنگره این کشور در جریان مذاکرات پرداخته و نوشته: «تلاش لابی صهیونیست در آمریکا برای شکست مذاکرات هسته‌ای»

روزنامه اعتماد هم با این تیتربه پیشخوان روزنامه‌فروشی‌ها آمده است: «... و سرانجام؛ سوم آذر» این روزنامه نوشته پس از 6 روز مذاکره و رایزنی فشرده میان ایران و 1+5 دو طرف با تفاهم بر سر کلیات توافق جامع، جزئیات را به مذاکرات آتی موکول می‌کنند.

صادق خرازی دیپلمات و سفیر پیشین ایران در فرانسه هم سرمقاله این روزنامه را نوشته و در یادداشت خود هدف ایران در مذاکرات وین را بررسی کرده است.

روزنامه ایران به‌عنوان روزنامه دولت تیتر نخست خود را به شرایط کشورمان برای حضور خودروسازان خارجی در بازار داخلی اختصاص داده و در تیتر دوم خود «حضور 7 وزیر خارجه در ایستگاه پایانی مذاکرات وین» را برجسته کرده.

روزنامه اقتصادی تعادل «تفاهم سیاسی به‌جای توافق جامع» را «راهکار جدید در مسیر گفت‌وگوی هسته‌ای» دانسته است.

روزنامه جوان اما به‌عنوان رسانه‌ای که منتقد روند مذاکرات در دولت یازدهم است، از تیتر «توافق بر سر عدم توافق جامع» برای توصیف وضعیت مذاکرات وین استفاده کرده و موضوع تجمع دانشجویان در مقابل راکتور تحقیقاتی تهران را با فریاد «توقف ممنوع» برجسته ساخته است.

روزنامه مردم‌سالاری با تیتری مشابه جوان اما با رویکردی کاملاً متفاوت به وین نگاه کرده است: «تفاهم سیاسی برای توافق جامع» حضور وزرای خارجه چین و روسیه در وین یکی دیگر از موضوعاتی است که موردتوجه این روزنامه قرارگرفته است.

دراین‌بین اما روزنامه افکار به گزارش المانیتور در مورد سردار قاسم سلیمانی پرداخته است. این روزنامه در شماره دیروز خود این تیتر را به‌عنوان تیتر یک انتخاب کرده بود؛ «سردار سلیمانی یار نامرئی ظریف»

5757

کد N595292