تشدید حملات داعش به بیجی و رمادی/تلاش پیشمرگ‌ها برای آزادسازی ایزدی‌ها

عراق,داعش

به دنبال کنترل نیروهای عراقی و پیشمرگ‌ها بر دو شهرک جلولاء و السعدیه در استان دیالی گروه داعش حملات خود را به بیجی و شهر رمادی شدت بخشید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، اعضای داعش حمله شدیدی را به شهر بیجی که چند روز پیش نیروهای عراقی کنترل آن را در دست گرفته بودند، انجام دادند تا آن را از نیروهای عراقی پس بگیرند.

اعضای داعش همچنین حملاتی را به شهر رمادی در استان الانبار انجام دادند، این در حالی است که قبایل سنی عراق همچنان به مقابله با اعضای داعش در این استان می‌پردازند.

گروه داعش از دو روز گذشته در تلاش است تا کنترل کامل شهر رمادی را در دست بگیرد و به این دلیل درگیری‌های شدیدی میان نیروهای ارتش و پلیس عراق و داعش در نزدیکی ساختمانی دولتی در مرکز شهر رمادی رخ داد.

صباح کرحوت، رئیس شورای استانداری الانبار نیز اعلام کرد که حدود پنج هواپیما که حامل سلاح و تجهیزات بودند به پایگاه نظامی الحبانیه رسید تا به نیروهای امنیتی و قبایل جهت مقابله با داعش کمک کند.

همچنین گزارش‌ها حاکی از تصمیم واشنگتن برای مسلح کردن قبایل الانبار جهت حمایت آنها در جنگ با داعش است.

نیروهای عراقی و پیشمرگ‌ها روز یکشنبه کنترل جلولاء و سعدیه را در دست گرفته و 150 تن از اعضای داعش را به هلاکت رساندند.

منابع نظامی عراقی اعلام کرده بودند که نیروهای ارتش عراق همچنان در این دو شهرک مشغول پاکسازی هستند.

مسوولان کرد نیز اعلام کردند که در عملیات پاکسازی جلولاء چندین تن از اعضای داعش کشته و زخمی شده و تعداد زیادی از آنها فرار کردند. تعدادی از نیروهای پیشمرگ نیز طی این عملیات کشته و یا زخمی شدند.

هلگورد حکمت، سخنگوی نیروهای پیشمرگ نیز اعلام کرد که پیشمرگ‌ها در تلاش برای ایجاد برنامه‌هایی جهت شکستن محاصره کوه‌های سنجار هستند که حدود هزاران تن از اقلیت‌های ایزدی همچنان در محاصره داعش در این منطقه قرار دارند.

حکمت خاطرنشان کرد: نیروهای پیشمرگ حدود 65 تا 75 درصد این منطقه را در دست دارند اما در حال حاضر اولویت ما سنجار است تا بتوانیم کنترل کامل این منطقه را در دست بگیریم.

وی گفت: استراتژی ما برای کنترل بر کوه‌های سنجار بر قطع کردن مسیر امدادرسانی داعش متمرکز است که بین موصل و سوریه و در موازات دامنه جنوبی کو‌ه‌های سنجار واقع است.

حکت همچنین خاطرنشان کرد: نیروهای ترکیه‌ای از حدود 45 روز پیش آموزش 150 تن از نیروهای پیشمرگ را در منطقه سوران در اربیل آغاز کرده‌اند و این آموزش‌ها در راستای تلاش‌های ائتلاف برای از بین بردن داعش است.

نیروهای امنیتی عراق با حمایت نیروهای داوطلب مردمی عملیاتی را برای آزادسازی شهر هیت از اعضای داعش آغاز کردند.

این نیروها از دو محور با کمک نیروی هوایی عراق عملیات نظامی برای آزادسازی هیت و مناطق وابسته به آن آغاز کردند.

انتهای پیام

کد N595251