شمار کودکان آسیب‌ پذیر افغان به ۶.۵ میلیون نفر رسید/ افزایش 60 درصدی خشونت علیه زنان در ولایات شمالی

بین الملل آسیای غربی

افزایش 60 درصدی خشونت علیه زنان در ولایات شمالی و رسیدن شمار کودکان آسیب‌ پذیر افغان به ۶.۵ میلیون نفر از جمله تحولات افغانستان به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، رسانه های افغان از کشته و زخمی شدن 42 عضو طالبان در جریان درگیری ارتش ملی با اعضای طالبان در ولایت نورستان خبر دادند.

حدود هشت عضو طالبان به سه پایگاه ارتش ملی در ولایت نورستان حمله کرده که در جریان این عملیات 27 عضو طالبان کشته و 15 فرد دیگر زخمی شدند.

بر اساس این گزارش در این درگیری، یک سرباز ارتش ملی کشته و یک فرد دیگر زخمی شدند.

همچنین در حمله غافلگیرانه طالبان به یک پست امنیتی در ولایت غزنی که مناطق بسیار ناامن افغانستان بوده، چهار نیروی پلیس کشته و زخمی شدند.

خبر دیگر اینکه دو زلزله نسبتا شدید شهر مزارشریف را لرزاند که هنوز گزارشی در زمینه آمار تلفات منتشر نشده است.

همچنین "سید محمد سامع" رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر در شمال افغانستان اعلام کرد که خشونت علیه زنان در ولایات شمالی 60 درصد افزایش یافته است.

وی افزود خشونت علیه زنان درسال جاری نسبت به زمان مشابه در سال گذشته در پنج ولایت بلخ، جوزجان، فاریاب، سرپل و سمنگان 60 درصد افزایش یافته است و این افزایش خشونت نشان دهنده ضعف دولت در تطبیق و حاکمیت قانون در جامعه است.

سید محمد سامع گفت که معافیت از قانون، نبود امنیت، فقر اقتصادی و بیکاری، فقر سواد و عدم اطلاع طرفین از حقوق یکدیگر نقش قابل توجهی را در افزایش خشونت علیه زنان داشته است.

در همین رابطه فعالان مدنی ولایت بلخ در یک گردهمایی در شهر مزار شریف در اعتراض به افزایش آمار خشونت علیه زنان و تجاوزات جنسی علیه کودکان گردهم آمدند و بر لزوم مجازات عاملان تجاوز جنسی علیه زنان و کودکان تاکید کردند.

خبر دیگر اینکه وزارت کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین افغانستان در گزارشی اعلام کرد که که شمار کودکان آسیب‌ پذیر در این کشور به ۶.۵ میلیون نفر می رسد که از این میان تنها ۳.۵ میلیون نفر تحت حمایت قرار گرفته اند.

کودکان آسیب‌ پذیر شامل کودکان یتیم، بی سرپرست، معلول، معتاد به مواد مخدر و کودکانی‌ هستند که انواع مختلف خشونت علیه آنها اعمال می شود.