در دیدار آیت الله آملی لاریجانی و رئیس قوه قضاییه قطر تاکید شد؛

پیگیری مجدد تشكیل اتحادیه قضایی كشورهای اسلامی

سیاست داخلی

موضوع حقوق بشر باید به صورت علمی و آكادمیك از سوی اندیشمندان كشورهای اسلامی پیگیری و پاسخ‌های مناسبی به هجمه‌های غربی داده شود.

رئیس قوه قضاییه بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران به منظور انتقال تجربیات و دانش خود به قطر در زمینه‌های حقوقی- قضایی و سایر زمینه‌ها از جمله همكاری مشترك در زمینه مبارزه با فساد تأكید كرد.

به گزارش ایلنا،‌ آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه در دیدار با علی‌بن‌الفطیس‌المری رئیس قوه قضاییه قطر بر گسترش مناسبات حقوقی میان كشورهای اسلامی تأكید كرد و گفت: تحكیم مناسبات حقوقی و قضایی ایران و قطر می‌تواند زمینه مناسبی در گسترش روابط حقوقی كشورهای اسلامی و تشكیل اتحادیه حقوقی- قضایی جهان اسلام شود.

در دیدار صبح امروز رئیس قوه قضاییه كشورمان و رئیس قوه قضاییه قطر بر گسترش روابط میان دو كشور به ویژه درباره مسایل حقوقی و قضایی تأكید و مقرر شد موافقت‌‌نامه‌های قضایی میان طرفین نهایی شود.

آیت الله آملی لاریجانی در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر هیأت قضایی قطر به ایران و با تأكید بر گسترش روابط میان دو كشور در زمینه‌های مختلف گفت: گسترش روابط دو كشور دوست و همسایه ایران و قطر به نفع ملت‌های دو كشور و جهان اسلام است و تأثیر بسیار مثبتی بر منطقه وجهان خواهد داشت.

رئیس قوه قضاییه نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران را بر گرفته از فقه اسلامی مبتنی بر كتاب و سنت دانست و با تشریح ساختار قضایی ایران افزود: نظام قضایی و حقوقی جمهوری اسلامی ایران به نوعی مبتنی بر خودآگاهی اسلامی است و برخلاف تبلیغات منفی دشمنان علیه ایران، مسئله رعایت حقوق بشر و توجه به كرامت انسانی به خوبی در قوانین جمهوری اسلامی ایران رعایت شده است.

آیت الله آملی لاریجانی توجه به مسئله حقوق بشر و كرامت انسانی را مورد تأكید و عنایت اسلام دانست و با ابراز تأسف از تبلیغات غرب علیه حقوق بشر اسلامی، این مسئله را موضوعی مشترك برای مذاكره و گفتگو میان جهان اسلام و تدوین اصول مشترك و اساسی حقوق بشر اسلامی به منظور مقابله با هجمه غرب علیه جهان اسلام دانست.

رئیس قوه قضاییه تأكید كرد: موضوع حقوق بشر باید به صورت علمی و آكادمیك از سوی اندیشمندان كشورهای اسلامی پیگیری و پاسخ‌های مناسبی به هجمه‌های غربی داده شود.

رئیس قوه قضاییه نزدیكی هر چه بیشتر نظام‌های حقوقی و قضایی كشورهای اسلامی و تلاش برای از سرگیری بحث تشكیل اتحادیه قضایی كشورهای اسلامی را گامی مؤثر در تفاهم هر چه بیشتر سازو كارهای حقوقی جهان اسلام توصیف كرد و گفت: امیدوارم دو كشور ایران و قطر در زمینه نزدیكی هر چه بیشتر نظام‌های حقوقی كشورهای اسلامی و تشكیل اتحادیه حقوقی جهان اسلام پیشگام شوند.

آیت الله آملی لاریجانی موضوع مشترك دیگر برگرفته از تعالیم و آموزه‌های اسلامی را «محكومیت تروریسم در ابعاد مختلف» در جهان اسلام دانست و گفت: جریان‌های تروریستی مانند القاعده و داعش زاییده غرب و تفكر غربی برای اسلام هراسی است.

رئیس قوه قضاییه با تأكید بر اینكه «تفكر تروریستی سلفی‌گری و تكفیری حتی برای حامیان آنها نیز خطرآفرین خواهد بود» افزود: اسلام مبتنی بر عقل و منطق است و با تروریسم نسبتی ندارد و در تمامی جهان اسلام باید تروریسم منفور شود.

آیت الله آملی لاریجانی جنایات صهیونیست‌ها علیه مردم فلسطین را نوعی تروریسم دولتی خواند و تصریح كرد: جمهوری اسلامی ایران مدافع و حامی گسترش روابط حسنه میان كشورها و مدافع و حامی وحدت بین مسلمانان از مذاهب مختلف است و حكومت در جمهوری اسلامی ایران نه خود افراطی‌گری و تروریسم را پذیرفته و نه از افراط‌گرایان حمایت می‌كند اما متأسفانه كشورهایی در منطقه هستند كه از تندروی و تروریسم مبتنی بر تکفیر حمایت می‌كنند و این موضوع جای تأسف دارد.

رئیس قوه قضاییه در پایان این دیدار بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران به منظور انتقال تجربیات و دانش خود به قطر در زمینه‌های حقوقی- قضایی و سایر زمینه‌ها از جمله همكاری مشترك در زمینه مبارزه با فساد تأكید كرد.

رئیس دستگاه قضایی قطر نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر مجدد خود به ایران گفت: گسترش روابط ایران و قطر نه تنها خطری برای منطقه نیست بلكه عاملی در تأمین ثبات و امنیت منطقه خواهد بود و ما از گسترش روابط با ایران استقبال می‌كنیم.

علی‌بن‌الفطیس‌المری با «پیشرو خواندن ایران در زمینه تقریب مذاهب و تلاش برای نزدیك كردن كشورهای اسلامی» از موضوع تشكیل اتحادیه حقوقی و قضایی كشورهای اسلامی استقبال كرد و افزود: ماهیت امور حقوقی و قضایی ثبات و پایداری است و این موضوع در واقع تفاوت حقوقدانان و سیاستمداران است و از همین موضوع یعنی ثبات حقوقی و قضایی و تفاهم در آن می‌توان به ثبات و نزدیكی سیاسی هم رسید.

وی تندروی و افراطی‌گری را مانع دستیابی به پیشرفت و توسعه و صلح و سازش دانست و با تأكید بر اینكه افراطی‌گری ممكن است در هر مذهب و فرقه و دینی شكل بگیرد خواستار اتحاد و همدلی دولت‌های اسلامی و تمام دولت‌های جهان در كاهش خشونت و افراطی‌‌گری شد.

رئیس قوه قضاییه قطر با استقبال از گسترش روابط دو كشور گفت: همسایگی و حسن همجواری با حسن نیت شكل می‌گیرد و ایران و قطر در این زمینه پیشتاز بوده‌اند و امیدوارم با چنین دیدارهایی این روابط مستحكم‌تر شود.

کد N594384