رییس دانشگاه بین المللی ژاپن: نمی‌توان ایران را خارج از حوزه منافع ژاپن دانست

ايران,ژاپن

رییس دانشگاه بین‌المللی ژاپن که برای سفری کوتاه در تهران به سر می‌برد با اشاره به اهمیت ایران برای مقامات ژاپن در دوره کنونی گفت: ژاپن می‌تواند در مساله هسته‌ای ایران و برخی مسائل مهم خاورمیانه نقش مهم ایفا کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نشست سیاست، امنیت و دیپلماسی ژاپن در توسعه اقتصادی این کشور با حضور کیتا اوکا، رییس دانشگاه بین‌المللی ژاپن، زهرانی مدیرکل مطالعات بین‌المللی و سیاسی وزارت خارجه، سفیر ژاپن در تهران و برخی دیپلمات‌های وزارت خارجه کشورمان صبح امروز در دفتر مطالعات برگزار شد.

در این نشست کیتا اوکا با اشاره به روند توسعه در ژاپن در دوره‌های پیش از جنگ جهانی اول پس از جنگ جهانی دوم در دوران جنگ سرد و در دوران معاصر گفت: ژاپن با کشورهای بسیار بزرگی مانند روسیه، چین و آمریکا همسایه است. بر همین اساس باید راهی پیدا کند که همسو با آن‌ها حرکت کند. یکی از راه‌های توسعه برای ژاپن تجارت آزاد است.

وی درباره اولویت‌های سیاست خارجی ژاپن گفت: براساس سیاست خارجی ژاپن از سوی مقامات عالی این کشور سه حوزه سازمان ملل در درجه اول، کشورهای آسیایی و سپس آمریکا در اولویت قرار دارد. به طور کلی رابطه با آمریکا برای ژاپن از اهمیت بالایی برخوردار است.

کیتا اوکا که در گذشته از مشاوران وزارت خارجه بوده و در بسیاری از کمیته‌ها و انجمن‌های مهم ژاپن ریاست را بر عهده داشته است در پاسخ به اظهارات یکی از سفرای اسبق ایران در ژاپن مبنی بر اینکه ژاپن می‌تواند الگوی مناسبی نه تنها برای کشورهای آسیایی بلکه برای کشورهای مسلمان باشد و با نگهداشتن سنت‌های خود توانسته به پیشرفت‌های لازم دست یابد اما در طول 30 سال گذشته نوعی سوءتفاهم میان دو کشور وجود دارد و توسعه روابط میان دو کشور مطلوب نبوده است، چه راهکارهایی برای درک بهتر از دو کشور وجود دارد گفت: در داخل ژاپن برخی ایران را کشور مهمی ندانسته و بدان اهمیت نمی‌دهند اما برخی دیگر ایران را کشور مهم تلقی می‌کنند.

وی ادامه داد: یکی از کسانی که ایران را کشوری مهم دانسته و خواهان ارتقاء روابط میان دو کشور است نخست وزیر کشورمان است بر همین اساس دیپلمات بسیار با سابقه‌ای را به عنوان سفیر این کشور در تهران معرفی کرده است. نمی‌توان گفت که ایران خارج از حوزه منافع ژاپن قرار دارد. به طور کلی در ژاپن تصویر خوبی از ایران وجود دارد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در ادامه درباره روند دموکراسی در کشورهای آسیایی گفت: دموکراسی باید براساس اوضاع داخلی و فرهنگ هر کشور تعریف شود. در ابتدا نیاز به ثبات، برقراری اقتصاد پایدار و رفاه مردمی است. پس از آن می‌توان دموکراسی را در کشور برقرار کرد.

رییس دانشگاه بین‌المللی ژاپن در ادامه با اشاره به سیاست جدید دفاعی این کشور براساس امنیت ملی در سال 2012 توسط شینزو آبه گفت: با ایجاد شورای امنیت ملی و ترسیم استراتژی امنیت در کشور سیاست‌های امنیتی، اهمیت بیشتری پیدا کرد. به طور کلی ژاپن می‌تواند در آینده با جهان در مسائل امنیتی همکاری داشته باشد.

انتهای پیام

کد N594264