کرزای: ترورسیم خارجی چالش اصلی برای افغانستان است/آمریکا دست از دو‌دوزه بازی بردارد

رئیس‌جمهور سابق افغانستان با انتقاد از سیاست دوگانه آمریکا در قبال پاکستان گفت: تروریسم خارجی و نفوذ آن در افغانستان چالش اصلی برای کشور است و من از رئیس‌جمهوری آمریکا می‌خواهم تا دست از این دودوزه‌بازی بردارد!

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری هند، حامد کرزای، رئیس‌جمهوری سابق افغانستان از دهلی‌نو خواست تا برای همکاری دفاعی با کابل اقدامات بیشتری انجام دهد و همچنین ابراز امیدواری کرد که هندوستان در آینده یک سیاست بسیار فعالانه‌تر اتخاذ کند.

کرزای با اعلام اینکه کابل و دهلی‌نو باید برای مقابله با تروریسم در منطقه با یکدیگر همکاری کنند، گفت: من 20 بار به پاکستان سفر کردم اما موفق نشدم برای بهبود روابط با این کشور کاری کنم.

رئیس‌جمهور سابق افغانستان همچنین با انتقاد از سیاست دوگانه آمریکا در قبال پاکستان گفت: آمریکا هم‌اکنون شریک دزد و رفیق قافله است. آمریکا باید در مقابل پناهگاه‌های امن و مخفیگاه‌های تروریست‌ها در پاکستان کاری موثر انجام دهد. ما به هندوستان برای قدرتمند ساختن نیروی دفاعی افغانستان نیاز داریم تا به مقابله با تروریست‌ها بپردازیم. هندوستان برای آموزش افسران افغان و نیروهای دولتی کاملا مناسب و آماده است. هند می‌تواند به تامین تجهیزات نظامی افغانستان بپردازد.

کرزای با اعلام رضایت از هندوستان به عنوان یک شریک صادق و معتبر گفت: من از نارندرا مودی، نخست‌وزیر هندوستان به خاطر تعهداتش در قبال آینده افغانستان سپاسگزارم.

وی همچنین بر اهمیت نقش هند و چین برای مقابله با تروریسم و برقراری ثبات و امنیت در منطقه تاکید کرد و افزود: پکن، دهلی به همراه روسیه باید برای مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی در منطقه همکاری کنند. دولت‌های منطقه پیشتر متوجه شده‌اند که استفاده از تروریسم به عنوان یک سیاست خارجی عملکردی شبیه به بومرنگ دارد یعنی پیامدهایش گریبان خود کشورها را می‌گیرد و برای همگی نتایج و عواقب جبران‌ناپذیری دارد.

انتهای پیام

کد N594026