لاریجانی در دیدار با رییس مجلس سومالی:

ایران آمادگی آموزش نیروهای مسلح سومالی را برای مبارزه با تروریسم دارد

سیاست مجلس

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ایران آمادگی ارائه کمک در زمینه آموزش نیروهای مسلح برای مبارزه با تروریسم را به کشور سومالی دارد، گفت: همچنین ما می‌توانیم در زمینه‌های آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و دیپلماسی نیز به سومالی کمک کنیم.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به جیبوتی، رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه سفر به جمهوری جیبوتی عصر روز شنبه با رئیس مجلس سومالی دیدار و گفت‌وگو کرد.

لاریجانی در این دیدار با بیان اینکه نگاه ما به کشور سومالی تاکتیکی نیست، بلکه رویکرد عمیقی داریم گفت: خواستار توسعه روابط با این کشور هستیم. امیدواریم مشکلات در سومالی مانند مسائل تروریستی حل شود.

وی ادامه داد: متاسفانه برخی از کشورها به تروریست‌ها کمک می‌کنند که این موضوع حل مشکلات را در بعضی از کشورهای اسلامی دشوار کرده است.

لاریجانی با اشاره به اینکه ایران آمادگی ارائه کمک در زمینه آموزش نیروهای مسلح برای مبارزه با تروریست را به کشور سومالی دارد، گفت: همچنین ما می‌توانیم در زمینه‌های آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و دیپلماسی نیز به سومالی کمک کنیم. با توجه به وجود دزدان دریایی در این منطقه ایران آماده همکاری با سومالی برای مقابله با دزدان دریایی را دارد.

همچنین در این دیدار رئیس مجلس سومالی گفت: در موگادیشو با وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت‌وگوهایی در زمینه توسعه روابط سیاسی و اقتصادی انجام شده است که امیدواریم این روابط ارتقاء یابد.

وی ادامه داد: از شما رئیس مجلس شورای اسلامی ایران درخواست می‌کنم به سومالی سفری داشته باشید تا پیوندهای تاریخی دو کشور و مسائل اقتصادی و سیاسی تقویت شود.

رئیس مجلس سومالی گفت: هدف از دعوت شما کمک‌های مالی نیست بلکه آنچه برای سومالی بسیار مهم بوده این است که در زمینه‌های مختلف به سومالی کمک کنید تا این کشور پیشرفت کند.

وی در پایان این دیدار با قدردانی از کمک‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌ مسائل بهداشتی به سومالی گفت: سومالی خواستار استفاده از تجربیات ایران در مسائل مختلف است.