/ بررسی تحولات اخیر قدس و احتمال وقوع انتفاضه سوم/

ابوشریف: با ایجاد طرح ملی واحد، انتفاضه سوم شکل می‌گیرد

رژيم صهيونيستي,بيت‌المقدس

نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران گفت: با ایجاد طرح ملی واحد و تقویت احزاب مقاومت انتفاضه سوم شکل خواهد گرفت.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ناصر ابوشریف صبح امروز در نشست بررسی تحولات اخیر قدس و احتمال وقوع انتفاضه سوم که در خبرگزاری قدس برگزار شد تصریح کرد:‌ از چند ماه پیش شاهد افزایش تنش‌ها در کرانه باختری و قدس هستیم اگر به اوضاع کرانه باختری نگاه کنیم شاهد افزایش گسترده شهرک سازی‌ها ، مصادره اراضی فلسطینی، اخراج فلسطینی‌ها از مناطق مختلف و غیره هستیم. اقداماتی که روزانه شهرک نشین‌ها و مسئولان صهیونیستی علیه فلسطینی ها انجام می‌دهند.

وی افزود: امروز شهر قدس شاهد بیشترین هجوم صهیونیست‌هاست. هجوم گسترده و همه جانبه‌ای که همه امور حتی مقدسات مسلمانان را نیز در بر گرفته است.

ابوشریف با اشاره به اشغال 60 درصدی کرانه باختری و قدس از سوی رژیم صهیونیستی بیان کرد: امروز برای همه فلسطینی‌ها محرز شده که دیگر روند مشهور به روند مسالمت آمیز فایده‌ای برای فلسطینی‌ها ندارد و مساله تشکیل دولت فلسطینی واستقلال آن به دستاویزی برای شهرک سازی‌ها و یهودی‌سازی‌های بیشتر تبدیل شده است.

وی ادامه داد: این شهرک سازی‌ها در قدس و کرانه باختری در حالی انجام می‌شود که بر خلاف قوانین سازمان ملل است و امری غیر قانونی به شمار می‌رود اما آنچه الان حاکم است زور است نه حق و حقیقت و این زور است که قوانین را تغییر می‌دهد . جنگی که اکنون به راه افتاده تنها به قدس و کرانه باختری محدود نیست بلکه در اراضی 48 هم ادامه دارد.

نماینده‌ جنبش جهاد اسلامی فلسطین گفت: رژیم صهیونیستی طرحی را در نظر دارد تا از جامعه جهانی تایید یهودی بودن جامعه اسلامی را بگیرد و دیگر جایی برای فلسطینی‌ها و اعراب در فلسطین باقی نگذارد. مشکلاتی که در جهت مقابله با این رژیم وجود دارد در سطوح فلسطینی، عربی و بین‌المللی است و مشکل اول هم این است که روندی برای هدایت این مقابله وجود ندارد. اعراب و مسلمانان درگیر جنگ‌های داخلی خود هستند که بسیار خطرناک است و از سوی دیگر جامعه جهانی از رژیم صهیونیستی جانبداری می‌کنند.

ابوشریف با انتقاد از سیاست جامعه جهانی در قبال مسائل فلسطین گفت: متاسفانه جهان با نگاه یک چشمی به مساله فلسطین نگاه می‌کند و سیاست یک بام و دو هوا را در قبال آن اختیار کرده و جنایات رژیم صهیونیستی را در حق مردم فلسطین نمی‌بینند.

وی در ادامه به بررسی موانع بروز انتفاضه سوم پرداخت و آن را به دو دسته عوامل داخلی و خارجی تقسیم کرد و افزود: مهمترین مسائل داخلی نبود یک طرح واحد فلسطینی ، وجود تشکیلات خودگردان در کرانه باختری و هماهنگی‌های امنیتی آن با رژیم صهیونیستی و اعتقاد آن به رویکرد مسالمت آمیز با رژیم صهیونیستی، تضعیف احزاب مقاومت ، وجود مسائل روانی و نا امیدی مردم فلسطین نسبت به بهبودی اوضاع ، سکوت کشورهای عربی و اوضاع حاکم بر منطقه و محدودیت‌های اعمال شده برای فلسطینی‌ها از سوی رژیم صهیونیستی، هستند.

این فعال فلسطینی تصریح کرد: در صورتی که طرح ملی واحدی ایجاد و احزاب مقاومت تقویت شوند این امر می‌تواند به انتفاضه سوم بیانجامد.

ابوشریف در خصوص میزان عملیاتی شدن مسلح کردن کرانه باختری نیز گفت: قبل از تشکیل تشکیلات خودگردان انجام اقدامات امنیتی با رژیم صهیونیستی بود و بعد از تشکیل آن نیز امنیت به فلسطینی‌ها واگذار شد. علاوه بر آن در انتفاضه اول از سنگ و سلاح‌های سبک استفاده شد و کم کم در انتفاضه دوم این روند به رویکرد مسلحانه تغییر یافت.

اما از سال 2005 تاکنون مساله برعکس شده و تشکیلات خودگردان سعی کرد تا هر نوع سلاحی را از دست مردم خارج کند که تا حدود زیادی هم موفق شده است. از این رو برنامه‌ی مسلح کردن کرانه باختری امر ساده‌ای نیست اما محال هم نیست اگر تشکیلات خودگردان از این امر (هماهنگی‌های امنیتی با رژیم صهیونیستی )‌چشم پوشی کند این امر می تواند به سرعت گسترش یابد. ولی در صورتی که هماهنگی‌های امنیتی باشد و کرانه باختری هم آرام باشد امر مسلح کردن کرانه باختری بسیار دشوار خواهد بود.

انتهای پیام

کد N593844