تحلیل یک رسانه آلمانی از مذاکرات وین/نخست توافق سپس حمایت آنگاه توافق عادلانه!

بین الملل ایران در جهان

یک روزنامه آلمانی در شماره امروز خود با اشاره به مذاکرات هسته ای ایران و گروه پنج به علاوه یک نوشت:چنانچه در نخستین مرحله توافق حاصل شود سپس این توافق مورد حمایت قرارگیرد،آنگاه می توانیم شاهد توافق عادلانه باشیم.

به گزارش خبرگزاری مهر،روزنامه آلمانی برلینرسایتونگ در ادامه یادداشت امروز خود آورده است: چنانچه در جریان مذاکرات هسته ای ایران و غرب توافقی به امضا برسد، نه‌تنها نظر آمریکا و ایران در این میانه تامین‌شده، بلکه فرانسه، آلمان و بقیه اعضای شورای امنیت مانند روسیه و چین نیز با این موضوع همسو هستند.

از ‌این رو زمانی‌ که توافق حاصل شود و کشورهای دیگر نیز هم‌ راستا با آن حرکت کنند، کنگره آمریکا نیز تحت فشار قرار می‌گیرد و نمی‌تواند همه‌چیز را به خانه اول بازگرداند.

این روزنامه در ادامه آورده است:به هر صورت، اوباما تلاش می‌کند که نظر کنگره را جلب کند، اما در صورت ناکام ماندن، باز هم می‌تواند آنچه در توانش دارد را اجرایی کند.

هنگامی که رئیس‌جمهور در متن توافق به دست آمده اعلام کند که فلان تحریم و فلان تحریم برداشته می‌شود، در حقیقت او اختیار اجرایی کردنش را نیز دارد.

در ادامه این یادداشت می خوانیم:تداوم مذاکرات به این خاطر است که هر دو طرف احساس می‌کنند هنوز جا برای کار و مانور دادن وجود دارد.

در ایران، باور برخی این است که هیچ‌وقت نمی‌توان به آمریکا اطمینان کرد، به همین صورت در آمریکا نیز گروهی وجود دارد که معتقدند به ایران نمی‌توان اعتماد کرد. همین دو گروه، مذاکره‌کنندگان را به باد انتقاد خواهند گرفت.

این رسانه نوشت در صورتی که نخست توافق به دست آید و مسئولین ارشد نیز از آن حمایت کنند، آن وقت توافق عادلانه خواهد بود. با وجود اندکی انتقاد که قابل پیش‌بینی هم هست، این کار دور از واقعیت نبوده و عملی کردنش نیز چندان دشوار به نظر نمی‌رسد.