"تا قبل از پایان سال جاری میلادی پرونده ریاست‌جمهوری لبنان بسته می‌شود"

لبنان

منابعی در گروه "14 مارس" لبنان اعلام کردند که شرایط منطقه‌ای و محلی احتمالا به انتخاب رئیس جمهور آتی این کشور پیش از پایان سال جاری میلادی سرعت ببخشد و هفته‌های آتی پرونده ریاست جمهوری لبنان بسته خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، منابع مسیحی در گروه "14 مارس" لبنان اعلام کردند که با استناد به شرایط و فضای بین‌المللی و محلی که از فشارهای فرانسه، واتیکان و عربستان بر لبنان جهت پایان دادن به خلأ ریاست جمهوری لبنان آغاز می‌شود به باز شدن باب مذاکره میان جریان المستقبل به رهبری سعد حریری و حزب الله و طرح اخیر میشل عون، رئیس فراکسیون تغییر و اصلاح لبنان، منتهی نخواهد شد، بلکه هفته‌های آتی پرونده ریاست جمهوری نهایی خواهد شد.

میشل عون در طرح اخیر خود خواسته بود که جنگ ریاست جمهوری را به وی و سمیر جعجع، رئیس حزب "القوات اللبنانیة" واگذار کنند.

منابع پیش بینی کردند که لبنان در حالی از سال آتی استقبال کند که رئیس جمهور خود را خارج از گروه‌های "8 مارس" و "14 مارس" انتخاب کرده باشد.

این منابع شانس ژان قهوه جی، فرمانده ارتش لبنان را برای تصدی پست ریاست جمهوری لبنان بعید دانسته و اعلام کردند: اگر میشل عون رئیس جمهور نشود، انتخاب رئیس جمهور لبنان بدون موافقت وی امکان نخواهد داشت.

این منابع همچنین احتمال دادند که نتایج گفت‌وگوهای مثبت ایران و فرانسه در خصوص پرونده ریاست جمهوری لبنان تاثیر مثبتی بر انتخابات ریاست جمهوری بگذارد همانطور که مذاکرات و گفت‌وگو به تشکیل دولت به ریاست تمام سلام، نخست وزیر لبنان انجامید.

میشل موسی، نماینده فراکسیون توسعه و آزادی به ریاست نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان اعلام کرد، پس از گذشت شش ماه از خلأ ریاست جمهوری و شکست پارلمان در توافق بر سر انتخاب رئیس جمهور طی 15 جلسه احتمالا فضای مثبت منطقه‌ای و داخلی به حل مشکل انتخابات ریاست جمهوری پر کردن این خلأ بینجامد.

نبیه بری پیشتر اعلام کرده بود که فضا و شرایط مثبت و چشمگیری از طریق دیدارها و تماس‌های انجام شده در خصوص انتخابات ریاست جمهوری لبنان وجود دارد.

موسی تصریح کرد: مذاکرات ایران و آمریکا و ارتباط کشورهای حوزه خلیج فارس و به ویژه عربستان با ایران و گفت‌وگو میان حزب الله و جریان المستقبل عواملی است که به امکان پر کردن خلأ ریاست جمهوری اشاره دارند.

منابع مسیحی اعلام کرده‌اند که گفت‌وگوها میان حزب الله و جریان المستقبل تنها بر پرونده ریاست جمهوری متمرکز است و نتایج آن می‌تواند تاثیر مثبتی بر پر کردن خلأ ریاست جمهوری داشته باشد.

منابع در حزب القوات اللبنانیه نزدیک شدن دیدگاه‌های حزب الله و المستقبل را خطری برای ائتلاف "14 مارس" نمی‌دانند و تاکید کرده‌اند که سمیر جعجع حقیقت مسائل سیاسی را درک می‌کند و پیشتر اعلام کرده بود که اگر بر سر شخصیت دیگری از گروه 14 مارس توافق شود وی از نامزدی برای تصدی پست ریاست جمهوری کنار می‌کشد.

این منابع طرح اخیر میشل عون را طرحی "منطقی" دانستند و خواهان اجرای آن بدون شروط شدند.

منابع مذکور اعلام کردند: باید عون، فراکسیون وی و هم‌پیمانانش به پرلمان بروند و روند دموکراسی را در پیش بگیرند.

به گزارش این منابع، مطرح شدن این طرح از سوی میشل عون نتیجه نگرانی و ترس وی از توطئه‌هایی است که ممکن است هم‌پیمانانش علیه وی به کار بگیرند.

ایدی ابی اللمع، عضو هیات اجرایی حزب القوات البنانیه نیز اعلام کرد: ما موضعی مثبت نسبت به طرح عون داریم. از وی می‌خواهیم حتی با وجود دو نامزد دیگر به پارلمان برود.

در حالی که گزارشات حاکی از این بود که گروه 8 مارس احتمالا سلیمان فرنجیه، رئیس جریان المرده لبنان را به جای عون نامزد می‌کند.

منابع در القوات اللبنانیه اعلام کردند: عدم انتخاب رئیس جمهور از 14 مارس راه را در مقابل هر نامزد دیگری در ائتلاف 8 مارس باز می‌کند.

همچنین به گفته مسئولان لبنانی، گروه 14 مارس مانعی برای نامزدی امین الجمیل، رئیس حزب "الکتائب" نمی‌بیند و جعجع نامزدی خود را اعلام کرده اما گفته که اگر نتواند به ریاست جمهوری برسد کنار می‌کشد.

انتهای پیام

کد N593743