برگزاری تظاهرات ضد دولتی در پایتخت آلبانی

ده‌ها هزار آلبانیایی علیه سیاست‌های اقتصادی دولت از جمله افزایش مالیات و قیمت حامل‌های انرژی در تیرانا، پایتخت دست به راهپیمایی زدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، معترضان همچنین خواستار انجام اقداماتی از جانب دولت آلبانی برای مقابله با بیکاری شدند که نرخ آن نزدیک به 18 درصد است.

این تظاهرات اعتراضی که بعدازظهر روز شنبه در تیرانا به صورت صلح آمیز پایان یافت، توسط حامیان حزب اپوزیسیون دموکراتیک و رهبر آن لولزیم باشا، شهردار پایتخت آلبانی سازمان دهی شده بود.

وی دولت سوسیالیست آلبانی را به سوق دادن کشور به سوی رکورد متهم می‌کند و قانونگذاران حزبش نیز از سپتامبر سال جاری میلادی پارلمان را بایکوت کرده و می‌گویند دولت ائتلافی درخواست‌هایشان را در نظر نمی‌گیرد.

شهردار تیرانا در سخنرانی برای معترضان در مقابل دفتر ادی راما، نخست‌وزیر آلبانی گفت: کشور دچار رکود شده و علت آن هم دولت است. افزایش مالیات راه حل خروج از این بحران نیست.

حزب دموکراتیک اعلام کرده که دولت ائتلافی راما با افزایش مالیات و قیمت حامل‌های انرژی به تعهدات انتخاباتی‌اش پایبند نبوده و دولت را به سوءمدیریت هزینه‌ها و درآمدها متهم می‌کند.

شهردار پایتخت آلبانی ادامه داد: ما باید برای تحقق حقوق خود به اعتراضات ادامه دهیم و کشور را نجات دهیم.

در عوض، نخست وزیر آلبانی دولت قبلی دموکرات را عامل اصلی افزایش بدهی‌های کشور و اتخاذ سیاست‌های نادرست در موردحامل‌های انرژی و مالیات می‌داند.

انتهای پیام

کد N593700