آهنی:عدم واقع‌بینی 1+5 درخصوص لغو تحریم‌ها مانع دسترسی سریع به توافق است

ايران,مذاكرات ايران و گروه 1 5,تحريم,مذاكرات وين,مذاكرات هسته‌اي

سفیر ایران در پاریس تاکید کرد: با توجه به فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی و تعهدات بین المللی ما، بمب اتمی در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران هیچگونه جایگاهی ندارد و ما حتی اعتقادی به نقش بازدارندگی آن نداریم. هدف ما استفاده کاملا صلح‌آمیز از فناوری هسته‌ای تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی آهنی سفیر ایران در پاریس، در گفت‌وگو با رادیو صدای روسیه درباره دهمین دور مذاکرات ایران و 1+5 سخن گفت که متن این گفت‌و گو به شرح زیر است.

*آقای ظریف بر این اعتقاد است که در صورتی که طرف های غربی درخواست های توام با زیاده روی نداشته باشند توافق قابل تحقق است. چه درخواست هایی زیاده خواهانه خواهند بود یا هستند ؟

با توجه به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران و احترام جمهوری اسلامی ایران به تعهدات بین المللی خود در قبال ان.پی .تی و الزام آوربودن فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی برای ما، ادامه فعالیت های هسته ای ایران جای هیچ گونه نگرانی ندارد. نادیده گرفتن واقعیت ها و نیازهای غنی سازی در برنامه هسته ای ایران، درخواست گروه 1+5 برای کاهش بیش از حد و غیر قابل قبول تعداد سانتریفیوژهای مورد نیاز و عدم واقع بینی آنها در خصوص لغو تحریم های ناعادلانه تحمیل شده به ملت ایران از جمله موانع دسترسی سریع تر به توافق نهایی در وین است.

*امیدهای ایران برای امضای توافقنامه کدامند ؟

امضای توافق مستلزم احترام به حقوق مشروع ملت ایران در چارچوب ان.پی تی و همانند دیگر اعضای آژانس بین المللی هسته ای برای بهره گیری از فناوری هسته ای صلح آمیز است.

*یک ملت آزاد، هرکار که بخواهد می کند! آیا رسیدن به این توافق واقعا مفید است؟

ملت ایران با برخورداری از تمدن کهن و فرهنگی غنی، همواره در عین تاکید بر استقلال سیاسی خود، تعهدات بین المللی خود را محترم شمرده و علاقمند است به توافقی با گروه 1+5 دست یابد که بتواند اعتماد متقابل بین دو طرف ایجاد کند.

*دیپلماسی ایرانی فضای این نشست در وین را چگونه ارزیابی می کند؟

برداشت ما تا کنون بر این محور استوار بوده است که دو طرف برای دسترسی به توافق علاقمندند زیرا این امر می تواند منافع طرفین را تامین نماید و زمینه را برای همکاریهای سودمند و سازنده کشور های مختلف با ایران فراهم کند.

*چه ملت هایی این درخواست های زیاده خواهانه را دارند؟

برخی از اعضای گروه 1+5 در عین علاقمندی برای دسترسی به توافق با ایران، با فشارهایی از سوی برخی جریان های داخلی در کشور خود از یک طرف و فشارهایی نیز از سوی طرف های ثالث مواجه هستند که می تواند قدرت مانور آنها را محدود کند لذا سعی دارند با زیاده خواهی از فشارهای مزبور بکاهند.

*کدامیک از قدرتهای جهانی است که امروز بیشترین حرف شنوی را از ایران دارد؟

در مذاکرات اصل بر این است که هر طرف منافع خود را مد نظر داشته باشد، لیکن برای دسترسی به تفاهم، طرفین بایستی رویکردی واقع بینانه و منعطف داشته باشند و سعی کنند در چارچوب خطوط قرمزی که دارند دیدگاه های دو طرف را به هم نزدیک کنند.

*نقش روسیه در توسعه هسته ای ایران چه می باشد؟

رویکرد بسته کشورهای غربی در همکاری هسته ای با ایران، فرصت مناسبی در اختیار روسیه قرار داده تا بتواند همکاری خود را با ایران توسعه و تحکیم بخشد که مورد استقبال ما است. روسیه علاوه بر تکمیل و راه اندازی نیروگاه بوشهر، اخیرا قرارداد ساخت دو نیروگاه هسته ای دیگر در ایران را نیز نهایی کرده و در حال فراهم کردن مقدمات لازم برای ساخت شش نیروگاه هسته ای دیگر نیز می باشد و از این جهت، دیگر قدرت های هسته ای را پشت سر گذاشته است که این کار نباید خوشایند آنها باشد. زیرا در شرایطی که اقتصاد غرب دچار بحران و رشد نگران کننده بیکاری می باشد، روسیه توانسته است فرصت های خوبی را در ایران از دست آنها خارج سازد.

*درباره این پرونده هسته ای، فرانسه چه موضعی می بایست اتخاذ می کرد ؟

فرانسه از وزن سیاسی و جایگاه بالایی در این زمینه برخوردار است و می تواند با ارائه پیشنهادهای سازنده و ایفای نقشی فعال که در شان ملت فرانسه باشد، و در راستای دسترسی سریع تر به توافق، تلاش ارزنده ای داشته باشد و این انتظاریست که از فرانسه می رود.

*آیا هدف، داشتن بمب اتمی همانند دیگر قدرت ها است؟ در غیر این صورت آیا ایران از حقوق خود و بزرگی ملتش چشم خواهد پوشید ؟

با توجه به فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی و تعهدات بین المللی ما، بمب اتمی در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران هیچگونه جایگاهی ندارد و ما حتی اعتقادی به نقش بازدارندگی آن نداریم. هدف ما استفاده کاملا صلح آمیز از فناوری هسته ای تحت نظارت آژانس بین المللی هسته ای است.

*شما به اسرائیل و غربی هایی که از طرح های هسته ای شما ناراحتند چه می گویید؟

همانطور که گفتم نظارت آژانس بین المللی انرژی هسته ای بر فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران جای هیچگونه نگرانی را باقی نخواهد گذاشت.

*هدف ایران از برنامه هسته ای اش چیست ؟

تامین حداقل قسمتی از سوخت مورد نیاز نیروگاه های هسته ای، تهیه ایزوتوپ های دارویی برای بیماران سرطانی و رفع نیازهای کشور در زمینه های انرژی و کشاورزی که کاملا جنبه صلح آمیز دارند هدف برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران است.

*در باره نیات و خواسته های دیپلماسی ایران در جهانی که بسیار بی ثبات شده و در آن ناتو و کشورهای غربی، روسیه را تحریک می کنند، چه چیزی هست که خوانندگان ما باید از آن مطلع باشند؟

تجربه گذشته نشان داده است که تهدید، تحریک و تحریم هیچگاه نتوانسته کارایی لازم را برای حل مشکلات و بحران های منطقه و دنیا داشته باشد. ریشه بحران های موجود بایستی کاملا بررسی و شناسایی شوند تا بتوان با در نظر گرفتن ریشه های مشکلات، راهکارهای مناسب را از طریق رایزنی هدفمند بین کشورها و جریان هایی که دارای نقش موثر هستند، ارائه داد و از این طریق صلح وثبات و امنیت را در منطقه و جهان برقرار و آن را تضمین کرد. جمهوری اسلامی ایران در این راستا کاملا آمادگی دارد که با استفاده از توان و ظرفیت های دیپلماتیک خود همکاری کند.

انتهای پیام

کد N593649