باسلر:

لغو تحریم ها مستلزم حکم اجرایی اوباما

بین الملل ایران در جهان

یک روزنامه سوئیسی در شماره امروز خود با اشاره به مذاکرات هسته ای ایران نوشت که لغو احتمالی تحریم ها مستلزم حکم اجرایی از سوی اوباما است.

به گزارش خبرگزاری مهر،روزنامه باسلر در ادامه یادداشت امروز خود آورده است: با نزدیک شدن به زمان نهایی مذاکره هسته ای بین ایران و 1+5 در وین دور تازه‌ای از فشارها بر مذاکره‌کنندگان آغاز شده است؛ فشارهای داخلی بر مذاکره‌کنندگان به خصوص طرف غربی از یک سو و چانه‌زنی‌های بین دو طرف برای رسیدن به توافق از سوی دیگر.

زیر این فشارهای داخلی و تحت تأثیر فضای گفتگوها، گاهی اوقات مقامات غربی صحبت‌هایی می‌کنند و یا وعده‌هایی می‌دهند که هدف آن‌ها گرفتن حداکثر امتیازات از طرف مقابل و دادن حداقل امتیازات به اوست.

در بخش دیگری از این یادداشت درباره اعمال تحریم ها یا برداشته شدن آنها از سوی غرب آمده است: "باراک اوباما"رئیس جمهوری آمریکا جهت گرفتن تاییدیه برای لغو کردن تحریم‌ها مجبور به رفتن به کنگره نیست.

وی می‌تواند با صادر کردن "حکم اجرایی" و نیز کنترلی که بر بخش بانکی دارد، تحریم‌ها را لغو کند. بخش بانکی عمده‌ترین بخش تحریم‌ها را تشکیل می‌دهد و اوباما نیز بر عملیات آن‌ها مسلط است.

چنانچه توافقی حاصل شود، وی این اختیار را دارد تا هر لحظه که بخواهد بخشی از تحریم‌ها را بردارد. البته گمان بر این است که در نتیجه مذاکرات و توافق احتمالی، همه‌چیز همان روز اجرایی نمی‌شود. اساساً این کاری است که مرحله‌بندی دارد. بدین صورت که آمریکا یک‌سری تعهدات را عملی می‌کند و ایران نیز به نوبه خود تعهدات دیگری را در گام‌های مختلف عملیاتی می‌کند.