گزارش جروزالیم پست در مورد متن توافق وین/ درخواست 1+5 از رهبر ایران

بین الملل ایران در جهان

یک روزنامه چاپ سرزمین های اشغالی در شماره امروز خود گزارشی را در مورد متن توافقی که قرار است در پایان مذاکرات وین میان ایران و کشورهای 1+5 به امضا برسد منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، با حساس تر شدن مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 در وین رسانه های رژیم صهیونیستی نیز پوشش گسترده تری را در مورد این موضوع انجام می دهند و با توجه به منابعی که در اختیار دارند اخبار متعددی را درباره آن منتشر می کنند. 

در همین رابطه روزنامه جروزالیم پست در شماره امروز خود می نویسد: قدرت های جهانی قراردادی را به ایران پیشنهاد کرده اند که به موجب آن فعالیت هسته ای ایران حدود 10 سال به صورت محدود باقی می ماند. 

به نوشت جروزالیم پست، در حال حاضر و در شرایط فعلی ایران فقط سه ماه وقت نیاز دارد تا مواد لازم برای تولید تسلیحات هسته ای را بدست بیاورد اما در صورت امضای این توافقنامه مدت زمانی که برای بدست آوردن این مواد صرف می شود 9 ماه خواهد بود. 

در ادامه این گزارش آمده است: اگر ایران این موارد را بپذیرد آنگاه ممکن است اجرای آن به روسیه بستگی داشته باشد تا اورانیوم غنی شده فعلی ایران را به میله های سوخت تبدیل کند. این توافق همچنین شامل یک بند نظارتی نیز خواهد بود. 

هر چند رهبران رژیم صهیونیستی این توافق را نیز بسیار بد می دانند اما به اعتقاد آنها نکته مثبت این توافق آن است که نظارت بر برنامه هسته ای ایران افزایش می یابد. در این میان خبرهایی مبنی بر احتمال کاهش نظارت بر برنامه هسته ای ایران منتشر شده اما مقامات آمریکایی در گفتگو با جروزالیم پست این موضوع را رد کرده اند. 

یک مقام صهیونیستی که مدعی است متن ارائه شده به ایران را ملاحظه کرده در این رابطه گفت: در متن پیشنهاد شده از ایران خواسته نشده تا زیر ساخت های هسته ای خود را برچیند. آنها (اعضای 1+5) اکنون در مورد موضعی کاملا متفاوت مذاکره می کنند و آن این است که آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، اجازه دهد که 1+5 به نوعی وجهه خود را حفظ کند. 

به گفته منابع موجود در کابینه "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی، متن پیشنهاد شده به ایران شباهت زیادی به توافقی که در مورد تسلیحات شیمایی سوریه انجام گرفت، دارد چون در آن اشاره ای به زیر ساخت های هسته ای ایران نشده از همین رو اسرئیل معتقد است این متن حاوی ایراداتی است که بیشتر شبیه پاشنه آشیل هستند.