کنفرانس منع گسترش تسلیحات هسته‌ای در مسکو به کار خود پایان داد

کنفرانس منع گسترش تسلیحات هسته‌ای در مسکو برگزار شد و مسائلی از جمله انرژی، خلع سلاح و منع گسترش تسلیحات در دستور کار آن قرار داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، کنفرانس مذکور که 20 تا 22 نوامبر برگزار شد، همچنین مساله تسلیحات شیمیایی سوریه، برنامه هسته‌ای ایران و خلع سلاح شبه جزیره کره را در راس برنامه‌هایش قرار داده بود. در همین حال کنفرانس بازنگری ان.پی.تی سال 2015 در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار خواهد شد.

این کنفرانس نهمین نشستی است که از سال 1975 و هر پنج سال یکبار برای بازنگری در رژیم منع گسترش تسلیحات برگزار می‌شود.

معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای که به معاهده منع گسترش نیز شناخته می‌شود، هدفش عدم گسترش تسلیحات اتمی و ارتقای همکاری برای استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی است.

مسئول ارشد وزارت خارجه روسیه در امور خلع سلاح روز شنبه گفت: حتی اگر کنفرانس بازنگری معاهده ان.پی.تی در سال 2015 به سند جامع نهایی نرسد، ناکام نخواهد بود. چنانچه بر سر سند نهایی اتفاق نظر وجود نداشته باشد، آیا این بدان معناست که کنفرانس شکست خورده است؟ من چنین فکری نمی‌کنم.

وی در جریان کنفراس خلع سلاح در مسکو گفت: مساله مهم این است که این سند را واقعی و ممکن تنظیم کنیم تا روی آن توافق شود. هیچ کس نباید وظایفی را قبول کند که از عهده آن برنمی‌آید. در غیر این صورت مشکلات حادی در جریان دور بعدی بازنگری در ان.پی.تی پیش می‌آید.

انتهای پیام

کد N593373