آیت‌الله مکارم‌شیرازی:

سخن تکفیری‌ها در مقابله با صهیونیست‌ها دروغ محض است

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي مکارم شيرازي,داعش,جريان‌هاي تكفيري

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: تکفیری‌ها اسلام را بهانه کرده‌اند برای گسترش قدرت خود و از مقابله با رژیم صهیونیستی و استکبار سخن به میان آورده‌اند، اما این سخن دروغ محض است و این افراد فقط به دنبال موج‌سواری بر روی بیداری اسلامی هستند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: تکفیری‌ها اسلام را بهانه کرده‌اند برای گسترش قدرت خود و از مقابله با رژیم صهیونیستی و استکبار سخن به میان آورده‌اند، اما این سخن دروغ محض است و این افراد فقط به دنبال موج‌سواری بر روی بیداری اسلامی هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، این مرجع تقلید با بیان این مطلب افزود: امروز انگلستان و برخی از کشورهای استکبارآمیز از این جریان برای ایجاد تفرقه در میان امت اسلامی استفاده می‌کنند زیرا تفرقه‌افکنی میان مذاهب اسلامی راهکاری برای تضعیف قدرت اسلام است.

وی با بیان این‌که «گروه‌های تکفیری از یک ریشه اعتقادی تغذیه می‌شوند» مطرح کرد: اختلافاتی در میان برخی از این گروه‌ها رخ داده است که می‌توان از این فرصت برای خاموش کردن جریان تکفیری استفاده کرد.

وی حضور نداشتن این افراد در مجامع جهانی را از بی‌عقلی آن‌ها دانست و تصریح کرد: اینکه این افراد با سران هیچ دین و مذهبی سخن نمی‌گویند و فقط به دنبال کشتار و خون‌ریزی هستند نشان‌دهنده میزان نادانی و جهل آن‌هاست.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی از جریان تکفیری به عنوان آتشی که آماده گسترش است یاد کرد و گفت: این آتش فرقی برای شیعه و سنی نخواهد داشت و چهره طرفداری امروزه او دروغین و ظاهری است.

وی اسلام‌هراسی را یکی از اهداف جریان‌های تکفیری و افراطی برشمرد و افزود: این افراد از معارف و آموزه‌های اسلامی بهره‌ای نبرده‌اند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی ادامه داد: خون‌ریزی و کشتارهای دسته جمعی که جریان‌های تکفیری و افراطی راه می‌اندازند با همیاری شبکه‌های انگلیسی برد تبلیغاتی بسیاری خواهد داشت اما آنها باید بدانند این اقدامات نفرت مردم جهان را نسبت به آن‌ها بیشتر می‌کند.

این استاد برجسته حوزه علمیه با اشاره به این‌که «برخی از جوانان از روی احساسات و بدون عقل به سمت این افراد روی می‌آوردند» گفت:‌ افرادی که دانا باشند در این جریان‌ها حضور پیدا نمی‌کنند مگر اینکه به دنبال منافع مادی باشند.

وی از وابستگی‌های سیاسی جریان‌های مذکور به کشورهای استکبارآمیز یاد کرد و گفت: امروزه مفتی‌های اعظم از اقدامات ناپسند آن‌ها در عذاب هستند و کارهای آن‌ها را حرام اعلام کرده‌اند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با تاکید بر این‌که «این جریان‌ها روزی دامن کشورهای غربی را خواهد گرفت» اظهار کرد: رژیم صهیونیستی بیشترین استفاده را از پدیده‌های تکفیری انجام می‌دهد زیرا آبشان با آن‌ها در یک جوی می‌رود و امروزه با وجود درگیری‌های مختلف این رژیم در آرامش به سر می‌برد.

وی ادامه داد: تکفیری‌ها اسلام را بهانه‌ای برای گسترش قدرت خود و از مقابله با رژیم صهیونیستی و استکبار سخن به میان آورده‌اند اما این سخن دروغ محض است و این افراد فقط به دنبال موج‌سواری بر روی بیداری اسلامی هستند.

این مرجع تقلید بر بصیرت‌افزایی جامعه اسلامی تاکید کرد و افزود: برگزاری کنگره جهانی جریان‌های تکفیری و افراطی از دیدگاه علمای اسلام راهکاری برای رساندن فریاد اسلام به گوش جهان است.

وی به فتوای مرجعیت عراق برای مقابله با گروهک تروریستی داعش و برگزاری کنگره‌ای توسط الازهر در مصر اشاره کرد و گفت: ریشه‌های تکفیر باید شناسایی، وضع موجود تشریح و تاریکی آینده مردم روشن شود و در این راستا سران مذاهب اسلامی نباید کنار بکشند و با خشکاندن ریشه‌های علمی گامی برای نابودی آن‌ها بردارند.

انتهای پیام

کد N593112