استاد مصری در گفتگو با مهر:

عربستان و اسرائیل از توافق هسته ای با ایران خرسند نمی شوند/ اعتراف غرب به حق هسته ای ایران

بین الملل ایران در جهان

"علی ابوالخیر" استاد دانشگاه های مصر و معاون رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک یافا با اعلام اینکه مذاکرات ایران و 1+5 بیانگر حق هسته ای تهران است به تشریح اینکه چه کشورهایی مخالف و موافق توافق غرب با ایران هستند پرداخت.

علی ابوالخیر معاون رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک یافا و استاد دانشگاه دلتا النیل مصر در گفتگو با خبرنگار مهر درباره مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 گفت: این مذاکرات بیانگر این است که ایران از زمان انقلاب اسلامی خود در سال 1979 (1357) تاکنون در مسیر صحیح گام برداشته است.

وی با بیان این مطلب افزود: مذاکرات ایران و 1+5 بیانگر حق هسته ای ایران است و بنابراین این مذاکرات باید به نتیجه برسد زیرا این امر از سیطره غرب خارج شده به ویژه پس از اینکه غرب به حق هسته ای ایران اعتراف کرد. رهبران ایران بر این حقیقت تاکید کردند و آنچه که این مذاکرات را به تاخیر می اندازد سقف خواسته های آمریکا از ایران است. همانطور که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران اعلام کرده است لغو تمامی اشکال محاصره، حق ایران است.

ابوالخیر خاطرنشان کرد: مذاکرات ایران و 1+5 باید در وین به نتیجه برسد زیرا عدم توافق احتمالا به نتایج منفی منجر خواهد شد که نه تنها برای پرونده هسته ای ایران بلکه برای تمامی پرونده های منطقه ای همچون سوریه و داعش پیامدهای منفی به همراه خواهد داشت.

معاون رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک یافا در پاسخ به این پرسش که چه کشورهایی خواهان توافق هسته ای ایران و 1+5 نیستند گفت: کشورهایی وجود دارند که نمی خواهند میان ایران و 1+5 توافق حاصل شود در راس آنها رژیم صهیونیستی است و این با ماهیت و اهداف صهیونیست ها همخوانی دارد و این رژیم، جمهوری اسلامی ایران را دشمن خود می داند به ویژه اینکه ایران حامی گروه های مقاومت است لذا اسرائیل نخستین کسی است که از هر توافق هسته ای با ایران ناخرسند خواهد بود.

علی ابوالخیر افزود: عربستان از دیگر کشورهایی است که خواهان توافق هسته ای ایران و غرب نیست و ادعا می کند ایران خواهان سلطه بر منطقه است و این سخنی بی پایه و اساس است زیرا سیاست عربستان سعودی همسو با سیاست های آمریکا در منطقه است و ریاض از توافق میان ایران و غرب خشنود نخواهد شد. به طور کلی کشورهای حامی مقاومت و کشورهایی که دارای مقاومت هستند خواهان پیشرفت ایران در هر توافقی هستند توافقی که ضامن حقوق مشروع ایران در برخورداری از برنامه هسته ای صلح آمیز و غنی سازی اورانیوم و لغو تحریم های ظالمانه علیه این کشور باشد تحریم هایی که بیش از 30 سال است بر ایران اعمال شده است.

..................

مصاحبه: سمیه خمارباقی