در گفت‌وگو با ایسنا

یک منبع نزدیک به تیم مذاکراتی: ایران از مواضع اصولی‌اش عقب نمی‌نشیند

سیاسی

در گفتگو با ایسنا:هیئت ایرانی تحت هیچ شرایطی از مواضع اصولی اش عقب نمی نشیند/غرب هیچ پیشنهاد جدیدی نداده است

از آغاز مذاکرات وین و در ادامه گفت‌وگوهای بسیار جدی و شفاف ایران در مسقط، هیات ایرانی هم‌چنان گفت‌وگوهای دو جانبه و چند جانبه را با طرف‌های مختلف در مجموعه 1+5 ادامه می‌دهد.

در این دیدارها ایران تلاش کرده است تا درباره طرح‌هایی که از مسقط ارائه کرده است با تمامی جزییات وارد مذاکره و گفت‌وگو شود و برهمین اساس گفت‌وگوهای وین را ادامه داده است اما از سوی رسانه‌های غربی و برخی طرف‌های غربی در مذاکرات تلاشی آغاز شده است تا این گونه وانمود کنند که ایران مسوول احتمالی شکست یا توقف مذاکرات است.

یک منبع نزدیک به هیئت مذاکره کننده ایرانی در این خصوص به خبرنگار اعزامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به وین گفت: هیأت مذاکره کننده ایرانی در طول دوره‌های اخیر مذاکرات به‌صورت فعال پیشنهادهای مختلفی را همراه با جزییات فنی به طرف مقابل ارائه کرده است اما متأسفانه طرف مقابل به‌جای توجه به این پیشنهادات در رسانه‌های خود ادعا می‌کنند پیشنهادات ایران به گونه‌ای نیست که اگر ایران اراده کرد به سمت ساخت بمب هسته‌ای حرکت کند، بتواند مانع از آن شود.

این در حالی است که پس از ورود هیات ‌ای غربی و به خصوص جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در رسانه‌های غربی مدعی شدند که جان کری پس از مشورت با شریکان اروپایی‌اش طرح و افکار جدیدی را با خود به وین آورده است. روند مذاکرات و مواضع هیات مذاکره کننده ایرانی در وین نشان داد که این ادعای رسانه‌های گروهی غرب و یا برخی از شخصیت‌های عضو هیات‌های مذاکره کننده غربی به دور از حقیقت است و آن‌ها هیچ پیشنهاد جدیدی را برای ایران نیاورده‌اند.

این منبع نزدیک به هیات مذاکره کننده ایرانی در این باره به ایسنا گفت: رسانه‌های غربی به نقل از برخی مقامات آمریکایی و اروپایی مدعی هستند که طرف غربی پیشنهادهای جدیدی را در این دور از مذاکرات وین ارائه کرده است در حالی که تاکنون هیچ پیشنهاد قابل توجهی از سوی طرف غربی در وین ارائه نشده و جمهوری اسلامی ایران نیز هنوز پاسخ پیشنهادات که در مسقط آرائه کرده را دریافت نکرده است.

او در پایان افزود: هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران در چارچوب سیاست‌های اصولی کشورمان برای حفظ دستاوردها و تکنولوژی صلح‌آمیز هسته‌ای هم‌چنان در وین به مذاکره با طرف‌های دیگر ادامه می‌دهد و تحت هیچ شرایطی از مواضع اصولی خویش عدول نمی‌کند.

انتهای پیام

کد N592911